Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bratislava

Příspěvky

Domy na zbúranie

19. 2. 2015

| Rubrika: Bratislava

Máte dom. Ten dom stojí na pozemku. Dom i pozemok sú vaše. Pozemok predáte bez toho, aby ste sa na tom dohodli s vašou rodinou, ktorá sa na dom pred rokmi poskladala. Rodina sa musela vysťahovať, nový majiteľ pozemku dal na bránu zámku, pred bránu uviazal strážne psy.

 

Svetlo spomienky

5. 11. 2014

| Rubrika: Bratislava

Dušičkové sviatky sú aj napriek tomu, že sa spájajú so smrťou a smútkom, pokojnými a pozitívnymi dňami. Alebo práve preto. Otvárajú však aj niekoľko zaujímavých tém na diskusiu.

 

Domov s veľkým D

17. 9. 2014

| Rubrika: Bratislava

Komunálne voľby. Výraz, ktorý budeme v najbližších dňoch a týždňoch skloňovať často. A máme k tomu naozaj dobrý dôvod. Politici a političky spravujúci náš každodenný život na regionálnych a lokálnych úrovniach rozhodujú o našich domovoch, parkoch, školách, nemocniciach, kultúrnych domoch a športoviskách. Mali by sme preto spozornieť, keď sa v našom okolí objaví kandidát na poslanca či kandidátka na starostku. Títo páni a dámy dostanú po zvolení do rúk naše peniaze a právomoc hovoriť aj za nás. A to nie je málo.

 

Primerane, pán primátor

9. 7. 2014

| Rubrika: Bratislava

Čo si budeme rozprávať, na Slovensku je aktívny občan pre časť spoločnosti podozrivý minimálne z čudáctva. V tom lepšom prípade. V tom horšom – zvlášť ak kritizuje ľudí s mocou či peniazmi – je vnímaný ako obťažujúci hmyz. Hovorí i píše sa o tom často. Ale začína sa to meniť...

 

Klavír na nádvorí

27. 4. 2014

| Rubrika: Bratislava

Boli ste sa v ostatných dňoch prejsť jarnou Bratislavou? Ak zatiaľ nie, pri najbližšej ceste do centra mesta určite nevynechajte nádvorie Starej radnice. Nájdete tam piano, ktoré vás možno priláka zahrať si na ňom alebo sa len tak započúvať do tónov klavírnej hudby. Posedieť si, dať si vedľa v chránenej kaviarni Radnička dobrú kávu a koláč, nechať čas len tak plynúť. Hrať i počúvať je voľne dostupná kratochvíľa, ktorú Bratislava ponúka už niekoľko dní, Praha druhý rok, inšpirovaná New Yorkom, Londýnom, Parížom...

 

Verejný príbeh

13. 3. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Bratislava

Mať aktivistickú dušu a fotografické oko je pre Bratislavčanku čoraz viac trestom ako požehnaním. Vychádzka po meste s fotoaparátom zaveseným na krku sa ľahko zmení v krížovú cestu...

 

Dar pre Modrý kostolík

10. 10. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Bratislava

Tak si zas raz Bratislava užila dopravné potemkinovské nadšenie a ide sa ďalej. Nedávny Európsky týždeň mobility zavrel svoje brány bez toho, aby si ho v praxi niekto výraznejšie všimol. A na hlavné mesto sa rúti ďalší investičný skvost.

 

Mesto pre autá

10. 10. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Bratislava

Písala som o tom už minulý rok. A budem aj teraz, keďže viditeľnejšia zmena k lepšiemu sa nekoná. Bratislava a ďalšie slovenské mestá sa pripojili ku kampani s názvom Európsky týždeň mobility, ktorý práve prebieha. Jeho cieľom je povzbudiť samosprávy EÚ, aby podporovali udržateľnosť verejnej dopravy a pozvali svojich obyvateľov vyskúšať si alternatívy k používaniu áut. 

 

O kúpalisku a nedôvere

27. 6. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Bratislava

„Zachráňme letné kúpalisko na Búdkovej! Kto chce zlikvidovať posledné kúpalisko v Starom Meste? Je v pozadí boj o lukratívne pozemky?“ Tieto a ďalšie emotívne otázky kladú stovky fanúšikov kúpaliska v areáli organizácie Iuventa – Slovenskom inštitúte mládeže v súvislosti s neochotou Iuventy otvoriť toto obľúbené miniletovisko malých i veľkých Staromešťanov.

 

Strach o Veľkú lúku

20. 6. 2013

| Komentářů: 0

| Rubrika: Bratislava

Bratislavské sídlisko Dúbravka po rokoch panelákovej zástavby z minulého storočia opäť bojuje so snahou vo veľkom stavať na jej historicky i prírodne cennom území, známom ako Veľká lúka. V Bratislave nič nové, poviete si. Smutné, ale pravdivé konštatovanie.