Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dar pre Modrý kostolík

10. 10. 2013

Tak si zas raz Bratislava užila dopravné potemkinovské nadšenie a ide sa ďalej. Nedávny Európsky týždeň mobility zavrel svoje brány bez toho, aby si ho v praxi niekto výraznejšie všimol. A na hlavné mesto sa rúti ďalší investičný skvost.

Cieľ týždňa mobility – upozorniť na to, že pre pre zdravie i kvalitu života ľudí v mestách je lepšie autá z centier miest vytlačiť – sa opäť ukladá ad acta. Život pokračuje v zabehaných asfaltových koľajach; vodiči svoje autá za MHD či bicykel alebo tenisky nevymenili a ani tak skoro nevymenia. Nemajú dôvod. Práve naopak.

Staré mesto plánuje Bratislave i týždňu mobility uštedriť poriadnu facku. Na papieri už „leží“ projekt podzemných garáží pre 316 áut, ktorý, ak sa zrealizuje, zlikviduje pokoj jednej z posledných krásnych mestských štvrtí. Reč je o Šafárikovom námestí a jeho okolí.

Aby toho nebolo dosť, o slovo v danej lokalite sa hlási aj súkromný investor. V rámci rekonštrukcie budov bývalej nemocnice na Bezručovej ulici chystá postaviť ďalšiu podzemnú garáž. Tentoraz pre 279 vozidiel. Okolie Modrého kostolíka, ktorý na „Bezručke“ stojí, milujú domáci azda rovnako ako turisti pre jeho zeleň, pohodu a jedinečnú secesnú architektúru. Ak majú byť podzemné garáže darom Starého mesta k storočnici Modrého kostolíka, je to dar danajský.

Iniciatíva Bratislava otvorene, súdiac podľa reakcií verejnosti, celkom oprávnene oba zámery kritizuje. Aj laikovi, ktorý si spojí prípadné dopady oboch projektov, musí byť jasné, že nie je všetko zlato, čo sa (investorom) blyští.

Odborné posudky hovoria o tom, že v niektorých z dnešných pokojných ulíc by preletelo jedno auto každých desať sekúnd! Hotová diaľnica! Navyše hrozia výruby stromov i zelene v predzáhradkách. Zeleň vysadená v zmysle plánov na streche garáží nemá šancu byť rovnako kvalitná ako zeleň v prirodzenom teréne. A čoraz teplejšie letá v horúčavou sálajúcom zabetónovanom meste rozhodne volajú po úplne iných riešeniach ako sú tie, ktoré do centra Bratislavy pritiahnu ďalšie stovky áut.

Prípadných dôsledkov oboch projektov však stále nie je dosť. Závažným faktorom bude aj záťaž štvrte počas výstavby garáží. Ľahko si možno predstaviť tie množstvá materiálov vyvážaných a privážaných hrmotnými nákladnými autami, niekoľkoročné uzatvorenie stavbou preťažených ulíc a špeciálny dopravný režim pred aj po otvorení garáží. Strata parkovacích miest domácich obyvateľov je už len tou povestnou čerešničkou na zaprášenej torte.

Neobstojí argumentácia, že výsledok bude slúžiť občanom. Opýtajme sa, ktorým občanom. Sotva tým, ktorí bývajú v dotknutej štvrti. Profitovať budú – prirodzene okrem investorov – najmä tí, ktorí sa z čírej pohodlnosti chcú dostať čím bližšie k centru mesta. Autami, samozrejme.

MHD, cyklisti ani bežci, ktorých bratislavský magistrát v rámci týždňa mobility tak ospevuje, podzemné garáže nepotrebujú. Tak ako to je? Chceme autá dostať preč z centra mesta alebo naopak? Chceme vyhovieť občanom či investorom? Lebo oboje naraz sa nedá. Je čas povedať pravdu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář