Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskusie a súvislosti v RTVS

18. 2. 2016

Zdalo by sa, že k téme nezákonného zlikvidovania bratislavského PKO už nie je čo dodať. Zlé zmluvy sú podpísané, vzácne budovy zbúrané, developer a primátor (primátor!) sú spokojní, aktivistky a aktivisti bubnujú na poplach: verejný záujem dostal opäť po krížoch.

Práve teraz sa však kolotoč okolo PKO nesmie zastaviť. Mocenský výsmech do tváre ľudí nesmie ostať nepovšimnutý. RTVS sa v tejto súvislosti pustila do neľahkej úlohy. Pokúsila sa viac ako desaťročnú, aj pre zdatné právnické hlavy neprehľadnú kauzu, priblížiť svojim diváčkam a divákom.

Viem si predstaviť, aké ťažké bolo vybrať z doslova kilogramov spisov tie hlavné fakty a vysvetliť ich ľuďom tak, aby kauze porozumeli. A viem si tiež živo predstaviť, že zobať pri šote o PKO pukance, nadávať na jednu či druhú stranu sporu – a pritom pochopiť, o čo ide, je takmer nemožné. Je chvályhodné, že sa na to verejnoprávni Reportéri podujali.

Ako to dopadlo musí posúdiť každý sám za seba. Podľa mňa dobre. Podstatné však je, že sa to v RTVS objavilo práve v Reportéroch – teda na pomerne veľkom časovom priestore a pod kuratelou dôveryhodného úsilia tímu relácie hľadať pravdu. Obsiahnuť do hĺbky túto tému by však vyžadovalo najmenej hodinu (i viac) vysielacieho času a prítomnosť všetkých hlavných zainteresovaných.

Azda RTVS v budúcnosti porozmýšľa o pridelení väčšieho priestoru tejto celoslovenskej kauze. A nielen jej. Všetko to neznesiteľné bezprávie, ktoré Slovenskom neustále otriasa, by znieslo aj samostatnú diskusnú reláciu. Takú, ktorá by sa venovala výlučne konkrétnym občianskym zápasom.
PKO, pamiatky na Hrade, vodné dielo Slatinka, ťažba zlata kyanidom, petícia Živé rieky a mnohé ďalšie volajú o nezávislú pomoc médií. A kto iný, ak nie verejnoprávna RTVS by mala ich hlasu pozorne načúvať? Takýto krok by zrejme vyžadoval veľkú dávku odhodlania a odvahy, ale už preto, že je o odvahe a odhodlaní potrebné explicitne hovoriť, signalizuje, že v štáte dánskom niečo veľmi smrdí.

RTVS formát akej-takej občianskej diskusie má; Večera Michala Havrana má k nej blízko. Venuje sa však témam skôr zo širšieho uhla pohľadu, čo je samozrejme potrebné, ale detailný záber na jednotlivé kauzy jednoznačne chýba.

Verejnoprávna televízia i rozhlas vysielajú aj politické diskusie. Tie však už dávno nie sú diskusiami o skutočných problémoch ľudí, ale agresívnym prekrikovaním, kto z politikov a političiek má na hlave to stuchnuté maslo, čo v krajine aktuálne tak zapácha (ja nie, to on!).

Relácia Reportéri robí v tomto novinárskom segmente výbornú prácu. Možno by na začiatok „stačilo“ po odvysielaní každej časti zaradiť k daným kauzám aj diskusiu s relevantnými hosťami a hostkami. S tými, ktorých sa kauzy skutočne dotýkajú. S tými, ktorí/é sa naozaj venujú ich reálnym riešeniam. Verejnosť by určite získala lepší prehľad o tom, čo sa na Slovensku deje. Otázkou je, či informovaní ľudia sú to, na čom aktuálnym či budúcim mocným záleží. Pre RTVS by odpoveď na túto otázku mala byť jasná.