Jdi na obsah Jdi na menu
 


Menej, ale drahšie

10. 8. 2011

Rozhodne za cestu nepovažujem rušenie akýchkoľvek spojov. Slová primátora Bratislavy Milana Ftáčnika k budúcnosti verejnej dopravy v hlavnom meste znejú zeleno cítiacim Bratislavčanom a ľuďom bez auta ako rajský spev. Realitou však je, že po nástupe nového vedenia Dopravného podniku už bolo niekoľko autobusových liniek zrušených. A to presne v deň zvýšenia cestovného. Asi aby bol šok cestujúcej verejnosti jednorazový. Prípadne aby si v rámci červeného súkna pred očami kvôli zdražovaniu nevšimla nenápadné zmiznutie spojov.

Jednou z priorít mesta pre toto volebné obdobie je rozvoj verejnej dopravy. Podľa primátora nové vedenie po otvorení účtovných kníh zistilo, že podnik je ešte v horšom stave, ako mesto vedelo z komunikácie s predchádzajúcim vedením. K hľadaniu krokov, ako verejnú dopravu zlepšiť a ako ozdraviť samotný dopravný podnik, by mala napomôcť aj na jeseň plánovaná verejná diskusia s cestujúcimi o tom, čo od MHD očakávajú a ako si predstavujú jej fungovanie. Podmienky pre rozvoj kvalitnejších služieb by mali byť nastolené už v rozpočtovom roku 2012. Onedlho. Skutočne slová do bitky (len kto bude tým bitým).

Ozdravovanie prazvláštneho a nepoddajného organizmu mestskej verejnej dopravy bude nezávisle od (ne)rušenia spojov tak či onak veľmi bolestivý proces. Dotkne sa zamestnanosti, respektíve prepúšťania, dotkne sa predlžovania intervalov, dotkne sa možno aj ďalšieho zvyšovania cestovného. Zrejme každému aspoň trochu súdnemu človeku je jasné, že kvalitná doprava nie je z rodu lacných zábaviek ani pre mesto, ani pre podnik, ani pre cestujúcich, preto transparentnosť a verejné obstarávania by sa mali stať samozrejmosťou.
 
Hovoriť však v tejto súvislosti o snahe dostať z mesta čo najväčší počet áut a naopak podporiť rozvoj verejnej dopravy či cyklistických trás a zároveň sledovať zdražovanie MHD či budovanie nových a nových parkovacích domov, a to dokonca aj pod vzácnymi historickými pamiatkami – to je viac ako schizofrenické.

Nech už rozčuľujúce rozhodnutia o rozvoji mesta a dopravy v ňom urobili staré či nové podnikové vedenia, staré či nové magistráty, z pohľadu obyvateľstva a návštevníkov mesta je to úplne jedno. Podstatný je iba výsledok. A ak sa ten začal zdražovaním cestovného a zároveň rušením liniek, natíska sa otázka, ako sa situácia vyvinie ďalej.

Reklamné výzvy v autobusoch a električkách, aby sme ostali MHD verní, vyznievajú ako nezmyselné frázy v prípade, že je pre ľudí lacnejšie a pohodlnejšie opäť vytiahnuť z garáže auto. Za všetko hovorí anketa na stránkach MHD. Na otázku „Obmedzíte využívanie MHD po jej zdražení a ďalšom obmedzení v prospech iného druhu dopravy?“ až 47% respondentov odpovedalo: „Áno, iná forma dopravy bude pre mňa výhodnejšia,“ a iba 11% uviedlo: „Nie, stále bude pre mňa výhodnejšie využívanie MHD.“
 
Zo zotrvačnosti už neverím, že sa MHD zlepší. Neverím totiž, že tí, ktorí o nej rozhodujú, v nej niekedy pravidelne aspoň rok deň čo deň cestovali. A kým nezačnú, zmena k lepšiemu je v nedohľadne. Pretože kto nezažil, nepochopí...
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář