Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mesto pre autá

10. 10. 2013
Písala som o tom už minulý rok. A budem aj teraz, keďže viditeľnejšia zmena k lepšiemu sa nekoná. Bratislava a ďalšie slovenské mestá sa pripojili ku kampani s názvom Európsky týždeň mobility, ktorý práve prebieha. Jeho cieľom je povzbudiť samosprávy EÚ, aby podporovali udržateľnosť verejnej dopravy a pozvali svojich obyvateľov vyskúšať si alternatívy k používaniu áut. 
 
Podľa organizátorov kampane jej vplyv trvalo rastie, a to nielen v Európe. Od jej uvedenia v roku 2002 sa rozšírila do Japonska, na americký kontinent i do Číny. V roku 2012 sa v kampani registrovalo 39 krajín; 2158 prihlásených samospráv zaviedlo takmer osem tisíc stálych opatrení, zameraných najmä na infraštruktúru pre cyklistov a pre peších, a na zlepšenie dostupnosti verejnej dopravy. Kampaň sa stala tiež unikátnou šancou, ako upozorniť na súvislosti medzi automobilovou dopravou a znečisťovaním životného prostredia. 
 
Každý ročník týždňa mobility je motivovaný konkrétnou témou. Sloganom roku 2013 je „Čisté ovzdušie – vaša voľba!“ Je všeobecne známe, že menej áut v mestách znamená viac čistého vzduchu, a viac zdravého ovzdušia je priamo úmerné nielen kvalite, ale aj dĺžke nášho života. 
 
Európsky týždeň mobility nám má pripomenúť, že v tomto prípade sme si strojcom svojho šťastia sčasti aj sami. Stačí vymeniť auto za verejnú dopravu, alebo aspoň miesta v aute zdieľať povedzme so susedmi. A v dobrom počasí urobiť niečo nielen pre svoje mesto či obec, ale aj pre svoje zdravie: obuť si tenisky a vyraziť do ulíc peši alebo na bicykli. Geniálne, jednoduché, ideálne. 
 
Toľko teória, ktorá znie naozaj nádejne. Či je táto kampaň príbehom úspechu aj u nás, to je už iná otázka. Možno na papieri. A možno v srdciach idealistov z občianskych združení, ktoré urputne bojujú s veternými mlynmi ľudskej pohodlnosti, úradníckej spomalenosti a prievanu vo verejných peňaženkách. 
 
Túžba pomôcť mestu, pomôcť ovzdušiu, pomôcť ľuďom žiť zdravšie je obdivuhodná. Nesmie byť však odtrhnutá od reality. Vyzývať v hlavnom meste ľudí, aby sadli na bicykel a používali ho namiesto inej dopravy je doslova hazardom so životmi. Bratislava nemá prepojené mestské časti s centrom mesta (a medzi sebou už vôbec nie) riadnymi cyklistickými trasami. Bicykel namaľovaný na vozovke plnej áut je len tým povestným jednookým kráľom medzi slepými.
 
Cyklistom ostávajú preplnené cesty či chodníky. Jedna voľba „lepšia“ ako druhá. Cesty sú vo veľkej väčšine v takom stave, že ohrozujú samotné autá; príbehy o výtlkoch poznáme všetci. Na chodníkoch zas cyklisti prekážajú chodcom. A naopak. Ich stav je pritom možno ešte horší ako stav ciest: chodníky sú rozbité, popraskané, sem tam nikam nevedúce, často bez nájazdov, plné dier, prípadne vyčnievajúcich kanálových poklopov. O hororových chodníkoch vedia svoje aj rodičia s deťmi v kočíkoch.
 
Bratislava zatiaľ na pravidelné cestovanie bicyklom zrelá nie je (možno tak na úrazovku). O to zrelšia je na hľadanie skutočných riešení. Nie, toto mesto nie je pre ľudí; ešte stále patrí autám.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář