Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová petícia volá po minibuse v kopcovitej lokalite Machnáča

25. 10. 2017

Najnovšia „dopravná“ petícia vyzýva primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, poslancov mestského zastupiteľstva a Dopravný podnik Bratislava, aby zriadili novú minibusovú linku v lokalite Machnáč.

Nová linka by podľa iniciátorov petície mohla jazdiť v oblasti Patrónky od Kauflandu cez kopcovitý terén

na Búdkovej a Drotárskej ceste, Mudroňovej, Jančovej, Tichej ulice a Červený kríž s Mlynskou dolinou. Signatárky a signatári tejto zdanlivo drobnej petície sú presvedčení, že nová minibusová linka bude dobre slúžiť predovšetkým domácim rezidentom, z ktorých mnohí už nie sú najmladší, ale samozrejme aj ďalším obyvateľkám a obyvateľom mesta.

Petícia, ktorá volá po minibuse v „kopčekovej“ bratislavskej lokalite, akých je v meste viac, odkrýva ďalšiu z mnohých nášľapných mín (nielen) bratislavskej verejnej dopravy. Problém týchto „vylúčených lokalít“, kam patrí okrem Machnáča, Mlynskej doliny či okolia Bôrika napríklad aj bratislavský Ahoj alebo Dlhé diely, by sa dal zhrnúť do krátkej nepriamej úmery: čím náročnejší terén, tým horšia dostupnosť prostredníctvom MHD.

A hoci ešte nie sme na konci tohto komentára, je na mieste sa opýtať, čo z toho plynie a aké poučenie si z toho môžeme odniesť. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Pokiaľ nie sú náročnejšie bratislavské terény kvalitne obslúžené mestskou verejnou dopravou, ľudia bez auta, bez vodičského preukazu, so zdravotnými problémami, pre vás všetkých odkaz znie: seďte doma, čo budete vonku, veď vonku to už poznáte.

„Mesidž“ pre ostatných, pre mladú dravú generáciu, je takisto jednoduchý: všetko vyrieši auto. A keď mesto vyhlási potemkiádu Deň bez áut či Týždeň mobility, vytiahneme z garáže bicykel, oprášime ho a na sociálnych sieťach nazdieľame milé svojky o milých výletoch na „bajkoch“ do práce. No a medzičasom zariadime, aby spred nášho domu zmizol chodník či trávnik, pretože naše druhé, tretie (atď.) auto nemá kde parkovať, a my sa predsa celá rodina nejako do práce, do školy, na krúžky či na „šopingovanie“ prepravovať musíme.

Žiaľ, táto stratégia likvidácie drobných zelených plôch či chodníkov spred domov – a s nimi i zastávok MHD – je pochopiteľná, pretože – a to už vieme – sa pohybujeme v bludnom kruhu: tam, kde nepremáva mestská hromadná doprava, je viac ako inde potrebné auto.

A tam, kde žije viac dospelých a viac detí, treba aj viac áut. A tam, kde je málo priestoru, ale veľa áut, mizne zeleň a nahrádza ju betón, len to tak sviští. A tam, kde ľudia majú autá, veľa áut, tam predsa nebude mesto pchať zbytočnú a teda stratovú MHD.

A vy, plebs, ľudia bez auta, bez vodičského preukazu, so zdravotnými problémami, pre vás odkaz znie: seďte doma, čo budete vonku, veď vonku to už poznáte. Ale to som už hovorila...
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

MashaNon,12. 12. 2017 21:55

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any anti-botnet CAPTCHA's.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"