Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cena za ľudskosť

Je to úľava, to volebné moratórium, čo poviete? Človek si aspoň na chvíľu vydýchne od toho pretlaku sľubov, klamstiev, kolektívnych záchvatov amnézie a „joboviek“. Svet sa ale točí ďalej a my s ním. A niekedy naozaj divoko.

„Keď som prišla, iba som chodila ulicami. A dýchala! Konečne!“ hovorí Rana a v telefóne púšťa video, v ktorom v krátkych letných šatách tancuje na hudbu pouličných muzikantov. Vraj o tom doma vždy snívala. O tancovaní na ulici.

Kratučká veta z článku, ktorý vyšiel nedávno v českých Lidových novinách, cituje Ranu, dievča, ktoré sa vzoprelo krutému režimu i osudu mnohých žien v rodnej krajine, a rozhodlo sa vydať na (krížnu) cestu zo Saudskej Arábie do Európy.

Hrdinka príbehu nielenže sama utiekla od rodiny, ale – a to je z pohľadu jej konzervatívneho príbuzenstva to najhoršie – vzdala sa svojho náboženstva, ba dokonca samotnej viery v boha. „Vieru v nej zadusil život v teokratickej diktatúre, orámovaný úzkym priezorom čierneho nikábu,“ vysvetľuje autor článku. Pre to – podľa jej vlastných slov – doma čelí hrozbe fyzického násilia. Rana je v súčasnosti v poriadku, žije v nemeckom Kolíne, môžeme si vydýchnuť.

Článok z „Lidoviek“ som si nevybrala náhodou. Ak aj príbeh Rany nie je úplne bežný, veľmi typické sú najmenej dva možné – úplne protichodné – pohľady naň. A práve o tie mi ide. Azda žiaden názor na článok či na príbeh z tohto tematického súdka nie je neutrálny. To, ako vnímajú čitateľky a čitatelia jeho obsah, i to, čo sa skrýva medzi riadkami, sa odvíja od ich informovanosti, osobnej skúsenosti a vnútorného naladenia voči téme utečenectva.

Je fascinujúce sledovať, aké emócie články o príbehoch ľudí na úteku vzbudzujú. V jednej časti publika spúšťajú súcit, pochopenie, dokonca aktívne úsilie pomáhať, ďalšiu naopak utvrdzujú v presvedčení, ktoré sa dá zhrnúť do jedinej bohorovnej vety: „Vidíte, hovoril/a som vám to.“ Ukrývajú sa v nej všetky predsudky, strachy a bariéry sveta.

A hoci sú zmienené pocity pochopiteľné, nie je možné ich nechať len tak voľne – bez vysvetľovania a dostatočných informácií – poletovať mediálnym priestorom. Zvlášť nie, ak na ne striehnu potulní politickí populisti bažiaci po moci. A že ich nie je málo!

Článkov, podobných tomu v Lidových novinách, denne vo virtuálnom priestore pribúda veľké množstvo. Sýtia sa nimi sociálne siete a tie spätne produkujú davy politológov-amatérov, mužov a žien rozličnej farby „názoru“, od zelenej či dúhovej až po hnedú a čiernu. Je preto dobré mať na pamäti, že niekedy viac ako článok sám je dôležitý zdroj, odkiaľ pochádza. Oplatí sa cvičiť v rozlišovaní zdrojov, aby sme sa sami nestali obeťami ich nezmyslov.

Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú hneď jasno v nazeraní na trápenia ľudstva, ktorí si dávajú pozor na zdroje svojich informácií a odmietajú sa slepo podieľať na prvoplánovom šírení nenávisti z akéhokoľvek zdroja, gratulujem, vyhrali ste vlastnú cenu za ľudskosť. Len tak ďalej...