Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fábry píše Miklošovi

1. 10. 2011

Vážený pán Mikloš,

s najnovším problémom sa bez dôvery obraciam práve na Vás, lebo nie som včerajšia. Viem, že peniaze točia svetom a majú silu ho manipulovať – a Vy ste zástupcom peňazí na Slovensku. Píšem Vám aj s vedomím, že lejem vodu do prúteného koša rovnako ako by som ju liala vypisovaním pánovi Ivanovi Uhliarikovi, ideologickému zdravotníkovi z (aj Vašej, ale v prvom rade našej) vlády či nebodaj by som si nadarmo drela ústa snahou o konštruktívnu komunikáciu so slovenským parlamentom. O to už sa snažili a naďalej tvrdohlavo (a naďalej zbytočne) snažia aj iní/iné – a výsledok je ako obvykle ten istý. Ako vždy si všetci a všetky, ktorí si raz za štyri roky všimnete, že existujú aj akési voliace entity, urobíte v každej téme po svojom (pardon, po lobisticko-záujmovo-korporátnom).

Koho dnes už zaujímajú ľudia, jednotlivci, s ich nahlúplymi osobnými predstavami o dobrom živote? Kde už sa v dnešnom modernom svetovom poriadku takéto nezmysly nosia? U nás určite nie, to je asi jediná vec, na ktorej sa dohodneme.

Ale k veci. V koho prospech ste dopustili Vy, sám veľký financmajster, toľko oceňovaný ekonomickým svetom, že sa podarilo nášmu láskavému zákonodarnému zboru schváliť životodarný zákon explicitne zakazujúci uhrádzať ženám antikoncepciu zo spoločnej kasy? Tých 84 percent mužov, čo sedí v súčasnom slovenskom pa-parlamente si zrejme spolu s Vami nestihlo za roky svojho života (o genetickej pamäti sa radšej ani nebudem zmieňovať) všimnúť, že ženy:

a/ pracujú v prvej zmene v práci
b/ odvádzajú dane a odvody za prvú zmenu
c/ pracujú v druhej zmene v domácnosti
d/ nedostávajú za druhú zmenu plat
e/ za druhú zmenu (za ktorú viď bod d) odvádzajú dane a odvody v podobe – v porovnaní s väčšinou mužskej populácie – nižšej kvality života či už pracovného a/alebo privátneho
f/ rodia deti
g/ koja deti
h/ venujú deťom väčšinu svojho času a energie, ktorú nevenujú jednej či druhej zmene alebo vám (a napríklad sa znova učia hovoriť slová ako ggggg, kkkk, koj-koj-koj a aj inak intelektuálne sa rozvíjajú, kým vy nechápete, že už si so ženou tak neviete rozumne pohovoriť či sa zabaviť ako za čias, keď ste spolu iba chodili)
i/ upratujú váš spoločný domov
k/ perú svoje, Vaše aj detské zvršky
l/ nakupujú a varia poživatiny pre celé osadenstvo domu, bytu, záhrady vrátane domácich miláčikov, ktorých aj venčia či im čistia klietky ap.
m/ ošetrujú v chrípke najprv Vás, potom deti, potom Vás, potom deti, potom Vás... a ich čaj na nočnom stolíku chladne...
n/ rodia deti
o/ koja deti... a tak by sme mohli pokračovať až po x, y, zet a znova to isté isté od bodu a.

Ale spomeňme si, že lejeme vodu do prúteného koša zároveň s nosením dreva do lesa, ako to činili aj mnohé generácie žien a osvietených mužov predo mnou a budú aj po mne, nechajme preto notoricky známy zoznam (zdrap?) „ženského prirodzeného údelu“ doznieť. Lejem vodu do prúteného koša, viem, a napriek sa opäť neodbytne pýtam, hoci, žiaľ, neočakávam odpoveď – v koho prospech parlament za pasívneho prizerania liberálnej(!?) SaS či sociálnodemokratického(?!) Smeru schválil zákon explicitne zakazujúci uhrádzať ženám antikoncepciu z verejného zdravotného poistenia?

To skutočne neviete, pán „minister financií roka 2004“, počítať ani elementárne 1:1? Lebo asi tak nejako (odhadom) vyzerá rodové rozloženie ľudskej populácie – a týka sa to aj Slovenska. Zhruba polovicu príjmov do štátnej kasy prinášajú ženy, i keď pre Vás je to možno nová, alebo skôr len nepodstatná, informácia. Zrejme rovnako ste na tom aj s informáciou, že nielen muži, ale aj ženy by rady za svoje peniaze dostali od štátu naspäť aspoň časť toho, čo do neho neprimerane napchali (a to ešte dobrácky neprízvukujem riešenie bodov d/ a e/). Hovorí Vám niečo výraz feminizácia chudoby? A že by sa onen jav mohol týkať aj tohto rozhodnutia ako ďalšieho noža do chrbta žien? Nestačí len budovať hokejové štadióny, pán minister...

Môže Vám to znieť nepochopiteľne, ale tie, o ktorých tak bohorovne so svojimi božími spolubojovníkmi rozhodujete, sú tiež ľudskými bytosťami. Majú svoje potreby, ba čo viac, majú svoje práva. Týmto konkrétne sa hovorí práva reprodukčné. Možno ste už o nich počuli. Vo svojom ľudskoprávnom portfóliu na ne pamätá Európska únia i OSN – všetko inštitúcie, ktorých je Slovensko členskou krajinou, spomínate si?. Dohovor OSN o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien a ďalšie medzinárodné i slovenské právne normy vyžadujú, aby štát zabezpečil úplnú realizáciu práv žien, rovnako aj ich prístup k službám zdravotnej starostlivosti určeným výhradne pre ne - a to nielen formálne, ale v každodennom živote.

Vážený pán Mikloš, vážení kresťanskí páni demokrati(!?), ak sa domnievate, že Vaše ideologické násilie na ženách nie je takým istým násilím ako je násilie domáce či každé iné, ste na omyle. Na veľkom brutálnom závažnom a neodpustiteľnom omyle. Zakazujete, prikazujete, nedovoľujte, odmietate, manipulujete, rozdávate ideologické facky, a ešte aj počítanie Vám uniká. Nielenže za peniaze žien samých oberáte ženy o právo rozhodovať o sebe, o svojom tele a o svojom živote, oberáte ich aj o ľudskú dôstojnosť či možnosť vyhnúť sa partnerskému násiliu, a ani im len nedoprajete peniaze, ktoré, pán ekonóm, v dlhodobom horizonte skončia na nemocničných účtoch po „čiernych potratoch“, v hniezdach záchrany, v detských domovoch, neskôr v chudobných slamoch, poddimenzovanom výchovno-vzdelávacom systéme, vo väzenstve... Čierne scenáre? Vy to tak čierno nevidíte? Vy sa domnievate, že to vyrieši prerušovaná súlož?

Napadlo mi, že si možno myslíte, že keď sa mužom nepreplácajú prezervatívy, nemajú ani ženy právo na preplácanie antikoncepcie. Zrejme až tu vidíte princíp rovnosti a zákaz diskriminácie, o ktoré sa opiera i naša ústava či antidiskriminačný zákon.

Vážený pán minister, podpredseda, poslanec, guvernér, vážený pán vážený ekonóm, skutočne by ma zaujímalo, ako na Vaše antikoncepčné (čiže protikoncepčné až priam nekoncepčné) súhlasy hovorí Vaša manželka či Vaše kamarátky. Ak aj veria, že viete počítať, čo však príliš nedokazujete, veria aj vo Vašu ľudskosť a cit pre slušnosť a spravodlivosť? A čo si o tom skutočne myslí človek – žena – na premiérskej stoličke sa až bojím opýtať. Asi je zbytočné žiadať Vás o tlmočenie mojich obáv na sedeniach vlády či parlamentu – vám voda vyliata z prúteného koša neprekáža, vy ju predsa upratovať nebudete...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář