Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farizejské ticho

3. 8. 2011

Médiá v americkom Seattle priniesli správu o tom, že kmeňová rada indiánskeho kmeňa Suquamish v kraji Kitsap jednomyseľne schválila manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Nový zákon umožňuje kmeňovému súdu vydať „licenciu“ na manželstvo dvom slobodným ľuďom bez ohľadu na pohlavie, ak majú aspoň 18 rokov a aspoň jeden z nich patrí ku kmeňu Suquamish.

Nórske verejnoprávne médiá informovali o manželskom páre Torill Hansen a Hege Dalen (v slovenskom prepise Torill Hansenovej a Hege Dalenovej), ktorý zachránili počas nedávnej nórskej tragédie štyridsať mladých ľudí. Ako iní, ktorí sa pridali k záchrannej akcii, aj jedna z nich, Torill, ich ťahala z vody šokovaných a mnohých veľmi ťažko zranených. Ako iní, aj Torill musela urobiť možno najťažšie rozhodnutie vo svojom živote, aby udržala loď na vode a zachránila tých, ktorí boli na palube – odplávať na breh, hoci vo vode boli ešte ľudia. A rýchlo sa po nich vracať. Štyrikrát – až kým besnenie nórskeho vraha nezastavila polícia.

Slovenské, a to nielen verejnoprávne, ale žiadne médiá o týchto odvážnych ženách neinformovali, hoci sa (ako všetky médiá po celom svete) predbiehali, kto prinesie informácií viac, inak, skôr, naživo z miesta tragédie, priamo s ľuďmi, ktorých sa táto mnohopočetná brutálna poprava akýmkoľvek spôsobom dotkla. A niet sa čo čudovať, že pozornosti iných ako nórskych médií lesbický pár unikol. Len málokto sa totiž v „mainstreamovej angličtine“ pretekal o nich písať alebo hovoriť. Takže novinári a novinárky, ak práve nevedeli po nórsky, mali smolu.

Áno, zdá sa byť nezmyslom zaťahovať akékoľvek prívlastky do príbehov hrdinov. V tomto prípade hrdiniek. Zvlášť, ak sa ten prívlastok spája s takou navonok súkromnou záležitosťou, akou je sexuálna orientácia. S niečím, čo je vnímané ako výsostne privátna vec spálne, nijako nesúvisiaca so záchranným či iným prejavom človečiny v nás. Áno, v Nórsku je to nezmysel.  

Situáciu s účelovým zatajovaním alebo skôr s tradičným zneviditeľňovaním lesieb, pokiaľ ide o ich pozitívnu prezentáciu, kritizovalo najmä v Spojených štátoch mnoho blogerov a blogeriek, takže sa zo strany tzv. veľkých médií očakáva „náprava“.
 
Koho však veľké média v USA, ktoré milujú hrdinstvá rovnako ako tragédie, svorne neignorujú je ešte donedávna neznámy gej Bruce Bawer. Ten, ako si novinári neváhali obratom vytiahnuť z jedného jeho článku, je šokovaný z poznania, že jeho protiislamská spisba je zmieňovaná v spisoch nórskeho fanatického vraha. Sú aj ďalší – celé štáty a strany, konkrétni ľudia – šokovaní z obdobného mediálneho šumu, založeného na rebríčkoch „najlepších“ krajín pre život. Najlepších z pohľadu čiernobieleho mozgu vražedného stroja v sympatickom blond prevleku. Slovenská republika je šokovaná ako prvá v poradí. Mimochodom, trochu farizejsky, nezdá sa vám?

A ako súvisia (ne)mlčiace médiá, indiánsky kmeň Suquamish, gej Bruce Bawer, lesby Torill Hansen a Hege Dalen a v chorom rebríčku „nemultikultúrnych“ krajín prvé Slovensko? Nuž, na prvý pohľad vlastne nijako. Na prvý...
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář