Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hľadá sa Soros

Občas. V prípade, že napíšem dobrý projekt a nájdem k nemu v jeho nadácii vhodný grantový program. Mimochodom, bez Sorosa by sme na Slovensku nemali ešte donedávna jediný cent na financovanie mnohých "kontroverzných" ľudskoprávnych tém.

Američan maďarského pôvodu, miliardár a filantrop, čerstvý osemdesiatnik George Soros, daruje v najbližších desiatich rokoch medzinárodnej ľudskoprávnej organizácii Human Right Watch sto miliónov dolárov. Pre mimovládne organizácie po celom svete je to dobrá správa, i keď je táto obrovská suma stále iba kvapkou v mori.

Je smutné, že porušované ľudské práva (ruka v ruke s rastúcou chudobou) potrebujú každoročne čoraz viac prostriedkov. Zrejme každý štát má totiž svoju vlastnú ľudskoprávnu Achillovu pätu. Slovensko nie je výnimkou, preto je potrebné každé euro a každá aktivita nasmerovaná k osobnej či firemnej filantropii.

Možno ste tento týždeň zaregistrovali Deň dobrovoľníctva. Určite ste už niekedy poslali darcovskú esemesku. Prípadne vás upútali bilbordy s odkazom na projekt Dobrá krajina. O pár dní sa uskutoční Deň mimovládnych organizácií. Na podujatiach tohto typu sa prezentujú firmy ako donori rozmanitých nekomerčných projektov.

Filantropia začína byť významnou súčasťou dobrého mena spoločností konečne už aj u nás. Ale tak ako sa mi pri zmienke o ľudských právach vo svete automaticky vybaví meno Soros, v súvislosti so Slovenskom mi žiadne konkrétne meno nenaskakuje. A pritom verím, že existuje. Iste sú firmy i jednotlivci, ktorým ľudské práva nie sú cudzie a sú ochotní financovať ich presadzovanie. Vrátane tých takzvane kontroverzných. Alebo sa mýlim? Hľadá sa slovenský Soros...