Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hovorme o cenách

21. 4. 2016

Neuplynul ani mesiac od chvíle, keď si medzinárodné ocenenie za ženskú statočnosť (International Women of Courage) a „za veľké osobné nasadenie v odvážnom boji za práva utečencov a migrantov, aj počas migračnej krízy v Európe“ prevzala z rúk ministra zahraničných vecí Spojených štátov Johna Kerryho Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva. Ako prvá Slovenka.

Tento týždeň si ďalšiu – naozaj mimoriadnu Goldmanovu cenu za životné prostredie – prevzala Zuzana Čaputová, advokátka zo združenia Via Iuris. Na odovzdávaní cien v San Francisku pred trojtisícovým auditóriom zazneli aj ďalšie slovenské mená mužov a žien, ktorí tejto neúnavnej obhajkyni práva na zdravé životné prostredie pomáhali v boji proti obrovskej skládke odpadu v Pezinku.

Goldmanova cena (Goldman Environmental Prize ) sa každoročne udeľuje „hrdinom“ životného prostredia zo šiestich kontinentov a Zuzana Čaputová tohto „zeleného Oscara“ získala za Európu, pretože jej zápas so štátnou mocou a mocou peňazí mal aj zásadný medzinárodný presah. Na základe tejto kauzy boli Súdnym dvorom EÚ stanovené pravidlá záväzné pre celú Úniu.

Získať akúkoľvek medzinárodnú pozitívnu cenu, zvlásť ak prichádza z prostredia, ktoré požíva status prirodzenej autority, a zvlášť ak sa týka súboja človeka-milión s mocou, znamená nielen radosť a zadosťučinenie ocenených. Znamená zároveň zvýšenú pozornosť verejnosti a médií téme, ktorá sa spolu s ocenenými stavia do svetiel reflektorov.

Práve pre záujem médií využíva zopár odvážnych umelcov a umelkýň svojich pár minút slávy pri preberaní cien na to, aby namiesto dlhého ďakovného zoznamu upozornili na kauzy, ktoré ich trápia a považujú za dôležité o nich hovoriť.

Iba pred niekoľkými dňami na znak nesúhlasu s „bratríčkovaním“ prezidenta Miloša Zemana s čínskou komunistickou mocou povedala pri preberaní hudobnej ceny Anděl speváčka Lenka Dusilová, že nesúhlasí, aby sa prezident podlizoval režimom, ktoré popierajú slobodu a demokraciu. Prezident ju následne označil za „chudinku“. Spomínam to preto, lebo Slovensko iba pred niekoľkými rokmi absolvovalo obdobnú návštevu s obdobne odporným štátnym scenárom.

V júni 1989 pozvala mierová aktivistka, folková speváčka svetového mena Joan Baez na pódium počas koncertu v Bratislave vtedajšieho disidenta Václava Havla i ďalších signatárov Charty 77, aby upozornila na deficit dodržiavania ľudských práv v Československu. Koncert bol predčasne ukončený. Je vám to povedomé? Metódy minulých totalitných režimov sa zjavne ničím nelíšia od metód ich dnešných prívržencov. Nesmieme na to zabudnúť; máme ich už takmer pri moci.

Príbehy ľudí ako Zuzana Števulová a Zuzana Čaputová by mali byť pre nás zdrojom hrdosti na Slovensko, pre vlastencov-rodoľubov zvlášť. Namiesto volania po minúte ticha pre vojnového zločinca by mal poslanecký zbor žiadať aspoň hodinu nahlas práve pre nich. Ich ceny totiž vypovedajú o problémoch Slovenska viac, ako to kedy dokázal slovenský parlament a vláda dohromady.