Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iní katolíci

8. 6. 2012

A ja, hoci by som rada písala o iných stigmách Slovenska, sa už dvadsať rokov musím cyklicky vracať do bodu nula. Do bodu liečenia homosexuality namiesto posunu do bodu, ktorý jediný je z pohľadu sekulárneho štátu pravdivý a relevantný. Do bodu nerovnakého postavenia menšinového obyvateľstva v porovnaní s postavením väčšiny. Do bodu, z ktorého treba neustále sa opakujúcimi ľudskoprávnymi argumentmi „ostreľovať“ ideologické pozície, nesprávne interpretované ako pozície štátoprávne. 

Večne živé poníženie a zmar. Pocity, ktoré moju aktivistickú prácu a písanie sprevádzajú, sú mimoriadne demotivujúce - čo je možno dobrá správa pre bigotne katolícke kruhy. Sú ale zároveň aj najsilnejším impulzom písať a hovoriť o „mojej téme“ zas a znova - čo je pre tie isté kruhy správa zrejme horšia.

Prečo tento osobný príhovor? Je to jednoduché. Hoci je téma práv LGBT ľudí témou politickou, je zároveň témou výsostne osobnou. Je priestorom, v ktorom je možné človeka bodnúť na najcitlivejšom mieste, do srdca, a tváriť sa, že je to v poriadku, pretože je to pre dobro štátu a ľudstva ako celku. Konať zlo v mene boha, ktorý je údajne jediným nositeľom všetkých objektívnych právd sveta, je úbohá pracovná metóda. Je metódou ľudí, s ktorými, vďaka ti, dobrý bože, neprichádzam takmer vôbec do osobného styku. S katolíckymi poslancami NR SR. O to horšia je zrážka s nimi.

V piatok 1. júna som sa na rozhlasovej stanici Devín zúčastnila diskusie Na tému. Témou relácie bola otázka, či sú LGBT ľudia občanmi druhej kategórie. Prirodzene, odpoveď je obsiahnutá už v položenej otázke. V sobotu 9. júna sa chystám na iné verejné podujatie. Na Dúhový Pride. Na demonštráciu, ktorá sama osebe je ďalšou odpoveďou na zmienenú otázku. Odpoveďou veľmi smutnou. V krajine, v ktorej vládne sociálna demokracia, musia naďalej menšiny bojovať o svoje miesto na slnku. Až tak, že si sociálnu demokraciu začínam mýliť s katolíckou loby.

Diskusiu na Devíne i Dúhový Pride spájajú „hostia“ s túžbou za každú cenu zamedziť vybraným ľuďom, aby boli šťastní. Ak má tento ich cieľ niečo spoločné s láskou k bohu, tak v úvode zmienený citát, vyslovený stelesneným zlom, je pravdivý. A jeho šíritelia si zaslúžia ignoranciu. Preto mená diskutérov relácie ani nezmienim. Sú len súčasťou skupiny fanatikov, pravidelne ohrozujúcej ľudské práva na Slovensku a Ústavu SR. Za ich slová v diskusii sa mi ospravedlnil jeden z mojich katolíckych heterosexuálnych priateľov. Sú aj iní katolíci ako vy, páni obyčajní poslanci. A sú z vás sklamaní a smutní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář