Jdi na obsah Jdi na menu
 


Keď treba ísť von

10. 3. 2010

Zmluvy so štátom

Dôvodov na ustavičnú potrebu verejnej prezentácie "dúhových ľudí" prostredníctvom pochodov hrdosti, ktoré, podotýkam, sú cestou, nie cieľom, je viac, ale celé roky sa opakuje ten istý hlavný motív. Je ním snaha o (aspoň symbolické) zlikvidovanie diskriminácie gejov a lesieb uzákonením normy dobrého právneho riešenia spolužitia rovnakopohlavných dvojíc.

Ľudskoprávne princípy (a ich zverejňovanie) dnes vystupujú do popredia rovnako zásadne ako samotná norma, ktorá – o tom niet pochýb – bude v takej či onakej forme časom vytvorená aj u nás. Dnes kladené otázky už nehľadajú len odpovede, kedy a akými cestičkami bude legislatíva pre gejské a lesbické páry prijatá, ale obracajú pozornosť aj na jej nastavenie smerom k dôslednej rovnoprávnosti párov, ktoré stoja o inštitucionalizáciu svojho vzťahu – t. j. o uzatvorenie zmluvy so štátom. Lebo nenahovárajme si, že manželstvá či registrované partnerstvá sú niečím iným. Nie sú. Sú predovšetkým zmluvou so štátom, z ktorej pre samotný pár, štát i tretie osoby vyplývajú presne stanovené práva a povinnosti. Emocionálny rozmer inštitucionalizovaných vzťahov – láska, sexualita, túžba zdieľať svoje životy – to všetko sa netýka obsahu tejto zmluvy, resp. iba ako prvoplánový dôvod na jej uzatvorenie.

Občan a štát

Doplňme si konečne do skladačky diskriminácia – štát – zmluva to podstatné slovo: občania/občianky. Tí a tie, ktorí/é v konkrétnych geopolitických a sociálno-ekonomických podmienkach tvoria štát a vytvárajú s ním vzájomné právne väzby. Pod prizmou zásadnej rovnice – občania rovná sa štát, štát rovná sa občania – je zo strany štátu nesprávne dosadzovať do rovnice premenné, ktoré s príslušnosťou k štátu a občianstvu nemajú nič spoločné. A pri gejoch a lesbách sa práve toto deje. Všeobecná občianska rovnica neplatí. Niektorí ľudia k uzatvoreniu zmluvy so štátom oprávnení sú, iní – len z dôvodu menšinovej sexuálnej orientácie, ktorá štátoprávne a občiansky nie je zaujímavá – k tomu v tých istých podmienkach oprávnení nie sú.

Prečo akási nemravná nerovnica oberá časť občanov/občianok o možnosť voľby na uplatňovanie svojich práv a slobôd zatiaľ nikto racionálne nezdôvodnil. Ani nezdôvodní, pretože žiadny taký dôvod neexistuje.

 


Vyšlo v denníku Pravda, príloha OSA

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář