Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klausovo veľmi pozdné ťaženie

9. 8. 2011

Lepší moci hrst než práva pytel...
České príslovie

Vážený pán Hájek,

úvodom môjho listu by som rada zdôraznila, že moje oslovenie „vážený“ je ešte klamlivejšie ako názory, ktoré šírite v mene svojho nadriadeného – prvého muža Českej republiky. Tiež Vám ďakujem za reklamu, ktorú ste spravili českému sprievodu LGBT hrdosti Prague Pride. Neboť jak praví klasik: „Aj negatívna reklama je reklama“. Vďaka Vám správy o konaní akcie prenikli vari do každej kresťanskej domácnosti vašich luhov a hájov (a že aj tam sú potrebné!).

Snahy časti českej politickej scény dotiahnuť sa v tom najhoršom na časť slovenskej politickej scény preniká už aj do sfér, kde naše KDH zvykne hrať prím. Zatiaľ. Ale český prezident sa nechce vzdať prvenstva len tak bez boja. Veď Česko bolo vždy naším väčším, starším a múdrejším bratom. Pán Klaus a pán Hájek, český prezident a úradník prezidentskej kancelárie, vynakladajú zjavnú snahu, aby sa aj o nich pochvalne zmieňovali spisy fanatických anti-multikulturalistov.

Zhrňme si ale pre slovenské auditórium ono československé déjà vu. Dnes sa v Prahe začína štvordňová oslava tolerancie, ako charakterizovali Prague Pride jeho organizátori. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda, politik konzervatívnej Občiansko-demokratickej strany (ODS), nad podujatím oficiálne – a prekvapujúco – prevzal záštitu. Rovnako Pride podporilo aj trinásť zahraničných diplomatov: z Belgicka, Dánska, Estónska, Holandska, Kanady, Nemecka, Nórska, Rakúska, Španielska, Švajčiarska, Švédska, USA a Veľkej Británie. Škoda, že Slovensko v tomto výpočte chýba, hoci pripúšťam, že by podpora bola prekvapujúcejšia ako toto výrečné mlčanie.

Prezident Českej republiky Václav Klaus považuje (dosť neoriginálne) vyjadrenia diplomatov za bezprecedentné zasahovanie do vnútropolitických záležitostí Českej republiky. Podobne predtým reagoval aj minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. A podobne pred nimi aj ďalší im podobní politici v iných krajinách vrátane tej našej – k uzývaniu nudné.

Zástupca vedúceho Kancelárie prezidenta republiky pre oblasť komunikácie a kultúry (sic!) Petr Hájek (to ako Vy, vážený adresát môjho listu) sa s prezidentským požehnaním pustil do ostrej kritiky vedenia hlavného mesta Prahy. Akciu označil za nátlakovú akciu homosexuálov a za politickú demonštráciu pokriveného hodnotového sveta; gejov a lesby nazval deviantnými občanmi. Pozastavil sa nad tým, ako môžu záštitu nad takýmto podujatím prevziať pravicoví politici (tiež som sa príjemne začudovala) a vyzval ich k odchodu z ODS. Ani podľa Václava Klausa, v minulosti predsedu ODS, by akcia nemala mať záštitu pražského primátora, pretože „karneval nie je prejavom homosexuality, ale homosexualizmu", kterého se obáva, hoci nie je celkom jasné, čo tým pojmom mieni. Ide o frustráciu z akéhokoľvek „izmu“? V tejto súvislosti mi napadá pojem heterosexizmus, ale nebudem to tu rozpitvávať.

Milé čitateľky, milí čitatelia, na tomto mieste vás vyzývam k tolerancii a pochopeniu. Ak by ste Vy stáli na čele krajiny a mali za sebou hviezdnu kariéru v popredí konzervatívnej strany, ani Vy by ste nemohli konať inak. Zvlášť ak by ste mali povesť narcistického kritika toho lepšieho v Európskej Únii. Museli by ste aj vy, stojac vzpriamene pred vlastným nedostižným tieňom, okiadzať trochu neobvyklým (niekto by mohol škodoradostne povedať, že zženstilým) hlasom a čmudiacim kadidlom dúhovú fasádu gejských a lesbických domovov. Alebo nemuseli?

Ale dosť bolo „veselia“. Zdá sa, že prezident všetkých Čechov a Češiek, aj tých, ktorých nemá rád, dokonca aj tých, ktorí/e nemajú radi/y jeho, si pravdepodobne neuvedomuje nebezpečnosť svojich slov. Bolo by totiž skutočne neuveriteľné, ak by s plným vedomím tvrdil niečo, o čom by vedel, že potenciálne môže vyvolať nielen agresívne slovné polemiky, ktoré už českou spoločnosťou hýbu a ktoré on takto podporuje, ale aj prípadné fyzické útoky. Takže sú iba dve možnosti: buď si plne neuvedomuje dosah svojich slov alebo si ho naopak uvedomuje veľmi dobre. A teda buď nie je úplne svojprávny alebo nie je prezidentom všetkých Češiek a Čechov; ba dokonca je pre niektorých z nich nepriamym ohrozením. Že Klausovi v tomto prípade chýba štátnická zodpovednosť a nadhľad je zrejmé v každom prípade. A jedno aj druhé ho z pozície prvého muža demokratickej krajiny diskvalifikuje – a naopak kvalifikuje ho stať sa kandidátom miestnej politickej spodiny.

Povedané slovami pravicového primátora Svobodu, ktorý naďalej na záštite nad pražských festivalom tolerancie trvá: "Homosexuáli medzi nami žijú a nemá cenu predstierať, že to tak nie je. Z duše sa mi prieči delenie ľudí podľa farby ich kože, náboženskej či sexuálnej orientácie. Takéto delenie sa v dobe minulej ukázalo viac ako zhubné.“ A mne ostáva žiaľ dodať, že aj v dobe úplne nedávnej, ako nám dnes pripomína jeden veľmi smutný nórsky ostrov.

Na záver môjho listu mi dovoľte, pán Hájek a pán Klaus, zaželať vám ako politickým spiatočníkom pokojný, utiahnutý a najmä veľmi skorý dôchodok. Vaše križiacke ťaženie prišlo neskoro. Našťastie...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář