Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krídla pre život

8. 5. 2015

„Minulý rok si v prvom behu Wings for Life World Run bežala pre tých, ktorí sami bežať nemôžu. Spolu sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľnú sumu – až 3,2 milióna eur. Všetky tieto prostriedky putujú na výskum poranenia miechy.“

Správa tohto znenia sa objavila v mojej pošte ihneď potom, ako som sa na beh zaregistrovala aj tento rok. A opäť ma trochu „pichlo v boku“, že informácia o tejto mimoriadnej charitatívnej akcii Slovenskom príliš nezarezonovala – ani minulý, ani tento rok. Tak to skúšam napraviť.

Celosvetové bežecké podujatie Wings for Life World Run vzniklo na podporu neziskovej nadácie Wings for Life (Krídla pre život), ktorá sa zaoberá výskumom poranení miechy. Je všeobecne známe, že toto poranenie je jedno z najhorších, ktoré môže človeka postihnúť. Nevplýva „len“ na schopnosť hýbať sa, ale spôsobuje množstvo komplikácii, ktoré sťažujú pacientom každodenný život – od dlhodobých chronických bolestí cez dysfunkciu močového mechúra až po neschopnosť regulácie telesnej teploty.

Na rozdiel od množstva behov, ktoré sú predovšetkým podujatiami samými pre seba, je tento beh – nezávisle od jeho marketingových sloganov a pozadia – skutočne výnimočný. 100% výťažku z registračného poplatku putuje na výskumné projekty.

Beh má však aj ďalší unikát. Je otvorený pre športovcov a športovkyne všetkých výkonnostných kategórií a je jedno, či trénujú roky alebo či s behom len začínajú. Cieľová čiara je totiž pohyblivá – je ňou auto, ktoré vyráža z miesta štartu polhodinu po účastníkoch rýchlosťou 15 km za hodinu a postupne mierne zrýchľuje. Koho predbehne, ten dorazil do cieľa. Takže sa na trať môžu postaviť tí, ktorí si trúfnu ubehnúť 70 kilometrov v kuse rovnako ako tí, ktorí veria, že tých kilometrov zvládnu aspoň päť.

Bežci aj účastníci na vozíčkoch štartujú bok po boku, a hoci tých druhých je nepomerne menej, nič to neuberá na atmosfére úžasnej spolupatričnosti. V aktuálnom – 2. ročníku – vybehlo 3. mája presne v rovnakom čase na trať až 101.280 účastníkov a účastníčok v 33 krajinách na každom kontinente. U nás v čase obeda, v Austrálii v noci, inde nad ránom. Cez bratislavskú štartovú čiaru prebehlo 2205 ľudí.

Akcia bola „vypredaná“ oveľa skôr, ako sa začala. Dúfajme, že na budúci rok nás bude môcť bežať ešte viac, pretože tento beh nie je iba endorfínovým kokteilom pre jednotlivcov. Je predovšetkým obrovskou celosvetovou zbierkou na dobrú vec. O to viac zamrzí, že sa mu médiá venovali iba okrajovo, ak vôbec.

Príbeh tohto behu na Slovensku je čítankovou ukážkou mediálneho bludného kruhu, v ktorom verejnosť nezaujímajú menšinové témy (disciplíny, žánre), pretože ich média – ani tie verejnoprávne – príliš neprezentujú, a médiá ich neprezentujú preto, lebo sa o ne verejnosť nezaujíma. A práve podujatia ako je Wings for Life World Run majú potenciál tento bludný kruh preťať. Lebo ako napísal Antoine de Saint-Exupéry, to najdôležitejšie v živote je viditeľné iba srdcom. A to dnes Slovensko potrebuje najviac. Nielen v médiách a nielen v behu.