Jdi na obsah Jdi na menu
 


Len si tak starnúť

21. 10. 2015

„Detstvo je zadarmo, k senilite sa musíme tvrdo dopracovať,“ okomentoval český spisovateľ a humorista Miloslav Švandrlík obdobie života, ktorého sa ľudia čoraz viac desia. Aspoň podľa hromady výrobkov, ktoré spoľahlivo a viac ako na sto percent zaručujú spomaľovanie starnutia.

A hoci sa jedného dňa na vlastnej koži presvedčíme, že starnutie skutočne existuje a že sa mu naozaj nedá vyhnúť, nech už na seba „napatláme“ čokoľvek, až na výnimky tento fakt dlhodobo a celkom prirodzene ignorujeme. Väčšinou. Prístup k finále života si však nevedome formujeme minimálne odo dňa, kedy sa nám prvý raz po skvelom večierku nedarí a nedarí dať sa do poriadku.

Pesimisti by povedali, že to potom už ide s nami dolu z kopca. My, ktorí sme sa rozhodli vrátiť sa na starnúce kolená do školských lavíc, to vidíme inak. Budúcnosť leží opäť pred nami ako na dlani. (Na sociálnej sieti by som k tejto vete pripojila ikonku veselého žmurknutia.)

Spolu s novými spolužiačkami a spolužiakmi z Univerzity tretieho veku si plánujeme študijný rozvrh; narozdiel od denných študentov si nemädlíme ruky, ak vyučujúci mešká na prednášku, naopak ho urgujeme, aby sa ponáhľal; vo výhľade máme výlety, vychádzky, diskusie – jednoducho všetko to, čo mnohí z nás v minulosti z rôznych príčin nestihli. Presnejšie povedané, mnohé nestihli, lebo v „treťom veku“ sa do štúdia púšťa drvivá väčšina žien. Na našej škole je ich v priemere až okolo 85 percent. Veď viete: rodina, peniaze, prednosť študovať mal kedysi chlapec, ak nemohli všetky deti, atď.

Čo ma osobitne potešilo je, že sa vďaka získavaniu nových poznatkov u starších ľudí brzdí konzervativizmus a dogmatizmus. A pozor, to netvrdím ja, ale brožúra Univerzity. Keď sa pozrieme na suché dáta, naozaj zistíme, že nielen záhradkou a rodinou je staršia žena živá, a nielen vnúčik a futbal zamestnávajú starších mužov.

V súčasnosti sa na pätnástich Univerzitách tretieho veku v trinástich slovenských mestách vzdeláva až 7208 senioriek a seniorov. A ich počet od roku 1990, keby aj na Slovensko zavítal tento vzdelávací koncept, kontinuálne rastie a spolu s nimi rastie aj počet odborov, ktoré možno študovať. Dnes je ich okolo 40 a nie je to „len“ klasika typu história, počítače či právo. Zdravý životný štýl, joga, empatická asertivita či expresívne terapie – všetko odbory ako stvorené pre dnešný uponáhľaný a drsný svet.

Je známe, že sa ľudský vek predlžuje, že sa znižuje počet ľudí v produktívnom veku a naopak sa zvyšuje počet tých, ktorí sú plne závislí od sociálneho a zdravotného systému. A je tiež známe, že systém je chudobný a deravý. Prieskumy univerzít tretieho veku jednoznačne dokazujú zlepšenie kvality života starších ľudí i ich rodín, ale aj ich schopnosti uchovať si samostatnosť bez predčasného pádu do náručia sociálneho systému.

A viete čo? Tomuto štátu nestoja takéto skvelé výsledky a v sociálnom systéme ušetrené peniaze ani za euro podpory pre týchto špecifických študentov a študentky. Aj vás to prekvapilo?

Napísané pre denník Pravda, publikované 22. októbra 2015