Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lobu zdar!


Peniaze ako ich AAA prioritný spoločný menovateľ sa totiž zo zreteľa nestrácajú žiadnej z nich. Aspoň niekde je verejnosti prehľadne jasné, že o peniaze ide – ako vždy – až v prvom rade. Je dobré vedieť nielen pokútne, ale priamo z oficiálnych politických miest, keď lobisti zasahujú.

V ostatných dňoch sa o verejne známom lobovaní hovorí opäť viac. Političky a politici dostávajú od zainteresovaných skupín odborné analýzy a rady a snažia sa pretlačiť svoje riešenia – s naším vedomím. Je možné, že čím transparentnejšie tak lobistické skupiny robia, tým väčšiu šancu máme sledovať toky prípadného úplatkárstva s lobingom vždy pevne prepleteného. Nuž nie som si istá, ale šancu tomu dávam rada. Loby, ktoré nevidíme, ale cítime na sebe, však zrejme budú úradovať – skryto – aj naďalej.

Počuli ste už o exekučnej loby? Nie? A pritom podľa svojho bezcitného zákona robí z ľudí žobrákov bez strechy nad hlavou ako na bežiacom páse. V čí prospech asi? Alebo taká poľovnícka loby. Je nepochopiteľné, akú veľkú silu môže mať úplatok v podobe možnosti zavraždiť si jeleňa, ale iste veľkú. Táto loby dokázala, že poľovným revírom sa stalo takmer celé územie Slovenska a poľovníci vám na ňom môžu napríklad zastreliť psa priamo pred vašimi očami. Ich zákon je skutočne doslova vražedný.

Lobujem za to, aby sa lobistické skupiny nielen otvárali verejnosti, ale prijali za svoje aj prívlastky ako slušná, ústretová, dôstojná, úprimná, cítiaca a mysliaca zároveň (loby). Jednej takej "loby" sa presne pred deväťdesiatimi rokmi v USA i v Československu podarilo vybojovať volebné právo pre ženy. Odvtedy som výraznejší zmysluplný dopad lobingu na "bežných" ľudí nezaznamenala.