Jdi na obsah Jdi na menu
 


Niečo málo o kyslíku

7. 8. 2013

Firmu nebudem menovať. Jej meno v tejto chvíli nie je také dôležité. Pôjde totiž viac o „personifikáciu“ (žiaľ) bežného spoločenského javu ako o konkrétny prešľap jednej nadnárodnej spoločnosti. 

 

Indície však poskytnem, nemajte obavy, pretože obchod, o ktorom bude v tejto súvislosti reč, má svoje zastúpenie aj u nás. Napríklad na Hurbanovom námestí v Bratislave, ale aj inde. (Nie, nie je to skrytá reklama. Je to varovanie.)

 

Najväčší mobilný operátor našich západných susedov, ten so značkou kyslíka v názve, pôsobiaci aj na Slovensku, ponúkal na svojej webovej stránke niekoľko dní svojim zákazníkom dvadsaťpercentnú zľavu na módne oblečenie značky Thor Steinar. A sme pri zakopanom psovi.

 

Značka je totiž neslávne známa spojením s neonacistickým prostredím. Známa nielen „dojmologicky“. Krátko po registrácii v roku 2002 sa v Nemecku dostala do stretu so zákonom kvôli propagácii neonacizmu. Dokonca bola súdne zakázaná. Jej majiteľ preto pozmenil logo, dával si väčší pozor – a značkové „handry náckov“ sa predávali ďalej. Na niektorých miestach v Nemecku sú však stále zakázané. Dokonca sa v čomkoľvek od Thor Steinar nesmie vstúpiť do Nemeckého spolkového snemu.

 

Webová stránka Romea.cz konkretizovala niekoľko súdnych prípadov spojených s touto značkou. Asi najviac vzbudil rozruch prípad podpaľačov z Vítkova, ktorí v roke 2009 zaútočili na dom rómskej rodiny. O rok neskôr Krajský súd v Ostrave uložil štvorici obžalovaných zhruba dvadsaťročné tresty. Na pojednávaní mali niektorí z nich na sebe oblečenie od Thor Steinar. Podľa odborníkov čistá provokácia.

 

A hoci značku prevzali noví – arabskí - majitelia se sídlom v Dubaji, čím pre niektorých prívržencov krajnej pravice stratili na čare a „čistote“, ba dokonca sa od nej dištancovali, oblečenie je v tomto populačnom segmente aj naďalej obľúbené. Slovensko nevynímajúc. Stačí sa prísť pozrieť na ostro sledovaný – neonacistami rovnako ako políciou – Dúhový Pride. 

 

Ale späť k príbehu mobilného operátora. Po tlaku verejnosti a zopár výhovorkách o neznalosti prostredia módneho biznisu ponuku na zľavnené oblečenie Thor Steinar stiahol. Koniec dobrý, všetko dobré. Spoločenská zodpovednosť nie je pre túto nadnárodnú spoločnosť len prázdnym pojmom. Do infikovaného prostredia môže opäť voľne prúdiť životodarný kyslík.

 

A tak už len záverečné zaklincovanie. Na Slovensku som oficiálnu reakciu slovenskej sestry českého operátora nezaznamenala. Zato sa našiel dostatok reakcií slovenských zákazníkov typu: veď to je o Česku, čo nás do toho; no a čo, že obe spoločnosti majú jednu „matku“. Slovenská sestra nemusí reagovať na brutálne faux pas českého brata...

 

Čo ťa nepáli, nehas? Nie, to nie je motto týchto navonok ľahostajných reakcií. A už to nie je ani len tichý súhlas. Je to čoraz silnejší hlas, ktorého ozvena dolieha až k tragickej Krištáľovej noci. Tá ozvena má podobu detského zúfalého plaču. A práce plynových komôr. To je to, čo naozaj chceme, Slováci? Nemôžem tomu uveriť. Kto sa nás zastane, ak raz prídu aj pre nás? 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář