Jdi na obsah Jdi na menu
 


O babičkách a gejoch

7. 6. 2013
V civilizovanom svete existuje odborný pojem hate crime. Po slovensky zločin z nenávisti. So všetkou vážnosťou sa používa v krajinách, kde politická korektnosť nie je iba zneužívanou floskulou. Zjednodušene povedané, označuje sa ním zločin spáchaný na človeku, ktorý sa – akokoľvek – líši od majoritného obyvateľstva a jeho inakosť je dôvodom na slovný či fyzický útok.
 
Ako jednoducho je pojem definovateľný, tak zložito sa preukazuje. Zložitejšie tým viac, čím viac je xenofóbna nenávisť prerastená do každodenného života spoločnosti i politiky. Až tak, že sa za nenávisť ani nepovažuje; je skôr vnímaná ako norma. Potom sa len ťažko dokazuje, že rómski chlapci boli SBS-kou v nákupnom centre agresívne „vyšetrovaní“ nie preto, že by kradli, ale preto, že sú Rómovia. Na otázku, či by s nimi strážna služba jednala podobne, ak by to boli bieli chalani zo susedstva, je odpoveď jasná aj tým najzadubenejším „náckom“. 
 
Novela Trestného zákona pred niekoľkými dňami pripojila k dôvodom na vyššiu trestnú sadzbu za zločiny z nenávisti aj (menšinovú) sexuálnu orientáciu. Podobne ako rasistický útok, aj útok na neheterosexuálnych ľudí bude od júla 2013 kvalifikovaný ako trestný čin z nenávisti. A podobne ako rasistický útok bude tento druh zločinu len ťažko preukazovateľný. Ťažko v krajine, kde ani jej špičky nie sú vždy ochotné pozrieť sa (historickej) pravde do očí a uznať, že skok do úsmevu každej inakosti je u nás obľúbeným športom.
 
Každopádne už sám fakt, že sa sexuálna orientácia stala dôvodom na posilnenie ochrany LGBT ľudí nasvedčuje, že sa ľady hýbu. Po zriadení Výboru pre pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb patrí tento krok k radu chvályhodných ľudskoprávnych počinov súčasnej vlády. Nová legislatíva signalizuje, čo je pre štát prijateľné a čo už nie, a to aj napriek tomu, že extrémisticky zmýšľajúce skupiny (aj v parlamente) bijú na poplach. Že v tomto smere fúka vietor od Bruselu nijako neznižuje zásadný význam tohto kroku. 
 
Poslanec Igor Matovič sa však mýli, ak sa domnieva, že novela robí z LGBT ľudí nadradenú rasu a že „keď si teraz nejaký satanista počká babičku idúcu z kostola a dotlčie ju, a keď niekto zbije homosexuála, tak ten druhý dostane výrazne vyšší trest“. Európsky dohovor o ľudských právach definuje zákaz diskriminácie o.i. aj z náboženských dôvodov. Napadnutá babička (snáď sa nikdy nič také nestane) by sa zrejme dovolala spravodlivosti, napadnutý gej skôr nie. Preto tá explicitná novela.
 
Problém teda už nie je v právnej úprave. Ten tkvie inde. Veľká časť obetí homofóbne zločiny nikdy neohlási. A prečo ich neohlási? Áno, to je otázka za milión. Stoja za tým obavy z posmechu počas vyšetrovania priamo zo strany vyšetrujúcich orgánov, obavy z nedostatočnej ochrany pred pomstou za nahlásený trestný čin, obavy z negatívnych reakcií okolia. Obavy, potvrdzujúce všetko to, o čom novela trestného zákona hovorí. A bludný kruh sa uzaviera. Otvoriť ho bude poriadna fuška.

Komentár bol napísaný pre denník Pravda; publikovaný bol 5. júna 2013.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skúsenosti z minulého leta.

Bosá Noha,11. 6. 2013 19:34

Po slávnej diskusii Hany Fábry v Slovenskom rozhlase s "obyčajnými tiežľuďmi" Vašečkom a Kuffom sa mi v našom meste stalo o niekoľko dní hneď viacej prípadov: počas jedného dňa na mňa z okien okoloidúcich áut viackrát zazneli výkriky "buzerant!", "homoklada!" a podobne.
Na druhý deň sa ma pokúsila napadnúť väčšia skupina asi 14-16 ročných výrastkov, skúšali narážať do mňa a zblokovať ma svojimi bicyklami a zhodiť ma z bicykla, našťastie môj elektrobicykel bol predsa len rýchlejší a nestačili za mnou.
Na tretí deň v staničnej hale hlavnej stanice v Banskej Bystrici sa odrazu objavila skupinka štyroch "rómskych spoluobčanov" a keď ma zazreli, ihneď zmenili smer na mňa, vyhrážkami sa ma snažili zahnať pred stanicu, kde by ma asi zmlátili, vykrikovali čosi o tom, že s takými ako ja urobia poriadok, našťastie som zvolil ústup smerom na preón, kde práve parkovali autá mestskej polície, a tak partia zamierila pred stanicu bezo mňa s nenávistnými výkrikmi.
Ale keby som žaloval Kuffu a Vašečku za verejné šírenie nenávisti v rozhlase aj od kecpultu v parlamente, bolo ba mi to prd platné, majú na to imunitu.