Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oscara za obťažovanie

19. 1. 2012
Naznačovať posunkami obchytávanie ženského zadku je nesmierne vtipné. Rovnako ako „náhodne“ vyliata minerálka na hrudník mladej ženy po zámernom načahovaní sa cez jej telo pre pohár. Tak ako odmeriavanie veľkosti a pevnosti jej pŕs ceruzkou. Či ako nechcený bozk na obnaženom ramene alebo nevyžiadaná autogramiáda na nahých stehnách. Ako bonus ignorancia prítomnosti zmienenej ženy, ak neberieme do úvahy sprítomňovanie jej tela ako obchodnej komodity, ktorú necitlivá odľudštenosť nazýva bielym mäsom. Zábava aj pod úrovňou piatej cenovej (kde by padla aspoň dobre mienená rana). 

Predstava, že sa čokoľvek z vyššie popísaných „komediálnych“ jednoaktoviek sexuálneho obťažovania deje niekomu z našich blízkych nám dvíha žalúdok i adrenalín. Keď však ide o miláčika národa v televíznej Show Jana Krausa, všetko je dovolené. Kreatívnym senior manažérom „akcie“ bol totiž sám bohom a Oscarom obdarený český režisér Jiří Menzel. Takže sa národ bavil. Minimálne národ v štúdiu sa asi zabával dobre. Ako inak si vysvetliť, že sexuálne obťažovanie nielenže dopustil, ale aj pustil do vysielania. Nie je tiež celkom jasné, kto komu sekundoval, ale významnými spoluhráčkami v partii verejnej degradácie sedemnásťročnej Maríny Hámovej v dostupné telo bolo aj ženské duo Čoko Voko. Dvojica známa na českej rapovej scéne feministicky znejúcim repertoárom. O to smutnejšie. Že sa pod zámienkou rozhovoru so športovkyňou podieľal na ponižovaní svojej hosťky sám hostiteľ večera už ani neprekvapilo. 

Reláciu avizoval český Blesk takto: "Jiří Menzel sa nezdráhal ani chvíľu a krásnu slečnu začal bozkávať na rameno a hladiť po nohách. Najprv bola nervózna, po chvíli si ale na "nežnosti" zvykla." Ešte aj bulvár pochopil! Žeby v štúdiu Krausovej show boli slepí, hluchí a nesvojprávni? Nie. Jednoducho vedia, čím pobaviť. Vedia, že môžu. Že národ to zožerie a obeť prehltne. V chorej spoločnosti bežné. Pochybná sláva ako ešte pochybnejšia mantra dneška pripúšťa neprípustné ako na bežiacom páde.

Otázkou je, čo bolo spúšťačom "Oscarom" ovenčených a preto so smiechom tolerovaných nechutností. Samozrejme okrem pocitu všemocnosti s nálepkou VIP. Marína prišla na natáčanie takrečeno v pracovnom odeve – v plavkách. Jej športom je disciplína Bikini Fitness a k nej, ako sa zdôverila Krausovi, Menzlovi a Čoko Voko, patria nielen plavky, ale aj chirurgické zväčšenie pŕs. S malými prsiami by v nej neuspela. Tým bola téma prehľadne jasná. Telo. Nie napríklad etika lekárov, rodičov či súťaže. Plážové (ne)oblečenie v štúdiu plnom oblečených ľudí pôsobilo nepatrične a zapríčinilo, že sa prítomní nepatrične aj správali. Jej telo v plavkách a fakt, že je žena „ospravedlňovalo“ sexuálne obťažovanie a ponižovanie.

Aké jednoduché. Aké úbohé. Ak by na mieste Maríny Hámovej sedel v štúdiu mladý atraktívny vzpierač, zrejme by si zvyšní hostia svoje desivé správanie rozmysleli. Ak by aj nevedeli, že ich chovanie je odporné, vedeli by určite, že je neprípustné. A je aj žalovateľné. Čo vy na to, Marína?