Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petardovaná zábava

10. 1. 2013

Nezávisle od pohlavia či veku, ohňostroj väčšinu ľudí priťahuje. Hádžeme petardy pod oknami panelákov i rodinných domov, odpaľujeme delobuchy všade, kde je kúsok voľného priestranstva. Pozorujeme hlučné farebné divadlo, na námestiach pijeme bublinky z plastového pohárika a ani horčica z hamburgeru na šále nám (výnimočne) neprekáža.

Všetci svorne vrátane mestskej polície ignorujeme zákon, ktorý povoľuje používať zábavnú pyrotechniku na verejných priestranstvách s výnimkou 31. decembra od 18. hodiny do 1. januára do 3. hodiny. Ani pokutu 33 eur nikto nerieši, hoci sa každá verejná kasa žaluje na suchoty.

Oslava nového roka doznieva ešte na druhý deň. Dôsledky sviatkov pokoja a mieru a koncoročných veselíc pánov tvorstva sa so železnou pravidelnosťou opakujú rok čo rok - nepríjemne ako daňové priznanie. Centrá miest upratujú odpadky, oslavujúci si upratujú organizmus bublinkami – pre zmenu minerálkovými. Skončil sa Silvester 2012, nech žije Silvester 2013! A medzi jednou a druhou novoročnou „žúrkou“ nám zase ostáva rok. Rok na veľa zdravia, lásky a šťastia. A zdravého rozumu (zvláštne, na ten si nikdy nepripíjame).

Jedna z rodín prišla kvôli „zábavnej“ pyrotechnike o svojho blízkeho, ďalších niekoľko desiatok ľudí sa zranilo. Batoľatá sa budili strachom, chorí čakali ako na spasenie, kým sa ten 24-hodinový rachot konečne skončí, „neromantické“ duše hromžili na alkoholom podgurážených blížnych, ktorým sa petardy v rukách v tom lepšom prípade menili na otravnú hračku, v tom horšom na zbraň. Mnohé autá „získali“ na vzhľade v podobe drobných preliačenín, na zimných bundách a rifliach sa objavili prepálené dierky.

A útulky sa v druhej sviatočnej vlne (tá prvá sa prevalila po Vianociach) začali plniť psami, ktorí nemali to šťastie, aby nepochopiteľnú zábavu ľudí prežili, síce sa trasúc v kúpeľni pod vaňou, ale predsa len v zdraví a medzi svojimi. To však stále ešte nie je všetko. Ohňostroje každoročne spôsobujú smrť mnohým vtákom, ktoré vyplašené a dezorientované vzlietajú, narážajú do rôznych prekážok a končia so zraneniami na zemi či v riekach. Niektoré európske mestá podľa ochrancov prírody vážne uvažujú o zákaze tejto primitívnej zábavy davov.

Nuž, a ako to už len my ľudia vieme, chceme, aby každý bral ohľad na nás (máme právo sa aspoň raz za rok poriadne zabaviť), nám však ani nenapadne brať ohľad na naše okolie, ani na to živé a cítiace nie.

Niektoré médiá písali, že Silvester v Paríži bol veľmi „diétny“. Paríž totiž ohňostroje zakázal. Aj ten pod Eiffelovkou. Keď si našetrím, Silvestra 2013 strávim v Paríži, aj keď by som ho radšej trávila v pokoji doma. Tak diétne. A určite nie som jediná, milé samosprávy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář