Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podpora sa oplatí

15. 8. 2013
Nedávno som vo verejnoprávnom spravodajstve natrafila na zaujímavý šot s pozitívnym obsahom i spoločensko-ekonomickými súvislosťami. Nepriamo nabádal na kúpu ekologického auta na elektrický pohon, šetrného k životnému prostrediu a k prírodným zdrojom.
 
Elektromobil je však pre „obyčajného“ Slováka či Slovenku pridrahý. Od začiatku roka si ho na Slovensku nik nekúpil, vlani sa našli dvaja kupci. Európania ho na rozdiel od nás kupujú čoraz častejšie, tiež to však nie je žiadna sláva.
 
Je tu ale dobrá zvesť. Vláda zvažuje podporu predaja elektromobilov. Zvýhodnenie pri odpisoch, parkovaní ap. Na ministerstve hospodárstva dokonca začala minulý rok fungovať pracovná skupina pre elektromobilitu. A je to tak v poriadku. Ekologické autá, respektíve ich používatelia, si podporu určite zaslúžia – aspoň dovtedy, kým nebudú na Slovensku lepšie platy alebo kým nezlacnejú elektromobily. A hoci by prvá možnosť „bodla“ viac, reálnejšia je skôr tá druhá.
 
Sledujúc šot o možnostiach podpory predaja elektromobilov moje srdce občianskej aktivistky zaplesalo. Ajhľa, ako dobre vláda i podnikateľský sektor rozumejú nástroju, ktorému sa v ľudskoprávnej "hantírke" hovorí dočasné vyrovnávacie opatrenie (alebo tiež pozitívna diskriminácia či pozitívna akcia).
 
Pozrime sa, čo o tom hovorí „poučka“ na webe Multikulti.sk: „Dočasné vyrovnávacie opatrenia sú zamerané na zlepšenie prístupu členov znevýhodnených skupín do sociálnych a ekonomických štruktúr a na dosiahnutie ich rovnosti v praxi. Prijímať ich môžu vládne, samosprávne aj súkromné inštitúcie najčastejšie v zamestnanosti, školstve, bývaní, zdravotníctve a v sociálnej oblasti.“
 
A teraz zatnem do živého. Rovnako ako je dôležitá podpora ekoáut, sú dôležité aj ďalšie (nielen) ekonomické stimuly. Podporu si zaslúžia „malí“ živnostníci, ktorí tým, že nečakajú na pracovnú príležitosť, no podnikajú, nielenže nezaťažujú sociálny systém, ale ešte prospievajú tomu daňovému. Alebo podnikatelia, ktorí plávajú v menej lukratívnych, no potrebných vodách (poľnohospodárstvo, sociálne služby), prípadne cielene zamestnávajú ťažšie zamestnateľné skupiny obyvateľstva. A nie sú to iba Rómovia a Rómky, ako nás presviedča miestny rasizmus, ale aj mladí ľudia, osamelí rodičia (väčšinou ženy), ľudia v seniorskom veku či so zdravotnými znevýhodneniami...
 
Jedným z najzásadnejších vyrovnávacích opatrení by mala byť aj masívna štátna i obecná podpora nájomného bývania pre tých, ktorí finančne nezvládajú bývať vo svojom ani v predražených prenájmoch. Je ich čoraz viac, a nie sú len Rómky a Rómovia (pozri vyššie).
 
Podpora nájomného bývania by okrem množstva pracovných príležitostí vniesla do života veľkého množstva ľudí ony proklamované istoty a ako bonus možnosť dôstojne žiť a v pohode naberať silu do práce, na výchovu detí a tvorbu hodnôt všetkého druhu. To azda stojí za podporu nie iba majetnejších vrstiev obyvateľstva, ale pre zmenu tých, čo to skutočne potrebujú.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář