Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podporované vypaľovanie

6. 5. 2013
Poviem vám dobrý vtip. Viete, ako sa volá výpalník vyrábajúci bezdomovcov ako na bežiacom páse, a to s požehnaním štátu? Exekútor. V skutočnosti to ani nie je také vtipné, ako je to pravdivé. Vlastne je to desivé a pre dotknutých zúfalé, ak za dotknutých nepovažujeme tých, ktorým s každým ďalším výpalníctvom pribúda na účet pekná kôpka eur. A to až do momentu, kým obeť výpalníctva s názvom exekúcia nevycicia celú svoju rodinu a známych a následne si nepostelie pod najbližším mostom.

Nemá síce logiku privádzať ľudí až na dno chudoby, pretože keď už prídu aj o strechu nad hlavou, nemajú nielenže z čoho svoje exekučné „záväzky“ platiť, ale sa stanú súčasťou neustále sa zvyšujúceho počtu ľudí závislých od štátnej podpory a navyše stratia schopnosť priniesť štátu zisk v podobe výpalníctva daňového a odvodového. Čo ale má v tejto chorej krajine logiku?

Ako nedávno uviedla televízia TA3, problémy s exekútormi má až každý štvrtý Slovák a Slovenka. V tomto roku presiahol počet exekúcií závratné číslo 550-tisíc. Ak sa niekomu nezdá alarmujúce, že – štatisticky povedané – každá štvorčlenná rodina rieši problém, čo s exekúciou, je to viac ako len podozrivé. Vymyslené poplatky čudných spoločností, aj desať rokov neriešené pokuty za MHD, brutálne podmienky splácania (nielen) nebankových úverov, šialené výšky hypoték, všakovaké nedoplatky predražených služieb ako je elektrina, voda či plyn ap. Pripočítajme k tomu vysokú nezamestnanosť – a môžeme sa vybrať od domu k domu exekuovať. Skvelý biznis, nemyslíte? 

Ak vás exekúcia nezastihne v mieste trvalého bydliska, nie je nič nemorálne rovno vám zablokovať účet, a prirodzene, veľmi slušnou sumičkou navýšiť aj tak už vysoké poplatky za exekučný proces, takže nemáte šancu splácať ďalšie svoje povinnosti – a aj tie šup šup rýchlo exekuovať; ani euro nazmar! Exekútor vám vo veľmi krátkom čase môže teda nielen zablokovať účet, zobrať vám byt, chatu či auto, siahnuť môže dokonca aj na žobračenky zvané dôchodok. A ako inak, nikoho nezaujíma, čo je za tým. 

Prirodzene, exekútor nič, exekútor muzikant, rieši len to, čo už predtým vyriešil a odobril na exekúciu súd. Je dokonca možné, že občas má exekútor naozaj dočinenia s niekým, kto chcel niekoho ošklbať a teraz za to musí oprávnene pykať.

Ostatní „klienti“ exekútora sú – povedzme si to na rovinu – jednoducho chudobní. A to už by malo začať štát zaujímať. Hoci s pohľadom upretým na zaschnuté vajíčka na stene úradu vlády či parlamentu sa zdá, že nami platených úradníkov a úradníčky zaujímajú úplne iné veci, ako také hlúposti, že ľudia, ktorí ich tak žičlivo živia, sú sami chudobní ako kostolná myš.

Alebo sa azda štát domnieva, že na šesťmiliónovom Slovensku funguje polmiliónová armáda „vyčúraných“ zlodejov a klamárov? Nebude problém niekde inde? Zo skúseností s inými lobby je jasné, že vláde či parlamentu nie je zložité „predať“ nejaký peknučký do gorilieho darčekového balenia zabalený zákon, ak všetkým na lobingu zúčastneným niečo zo schváleného zákona kvapne.

A s kým exekuuje váš poslanec?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chybka

andy,11. 1. 2014 2:41

Hmmm... Pol miliona z 6 milionov je kazdy 12-ty, nie kazdy stvrty... Inak pekny clanok.

Re: chybka

hana,13. 1. 2014 11:40

eee... ano, vyzera to tak, ze je tam chybka. Ale opierala som sa o data z TA3, a oni mozno do problemov s exe zahrnuli aj tych, ktori su v exekucnom konani na sude, ale este nemaju exekucie vyrubene. Neviem. (A teda je nas podla udajov svetovej banky necelych 5,5 miliona, takze by to vychadzalo zhruba na kazdeho 9eho cloveka uz s vykonavanou ekekuciou, co je aj tak hrozive cislo). Kazdopadne dik za upozornenie, dam si vacsi pozor pri kontrole zdrojovych dat. H.