Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polícia na našej strane

19. 3. 2015

„Pane, pochod k vášmu hrobu blokujú na Námestí SNP antifašisti. Ale nebojte, polícia ma ubezpečila, že je na našej strane.“
 

„Kto verejne, najmä používaním zástav, odznakov, rovnošiat alebo hesiel, prejavuje sympatie k skupine alebo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.“

Prvý citát je z „vtipu“ recesistickej stránky Naše Slovensko, kde sa na dobovej fotografii radia najvyšší fašistickí pohlavári. Jeden z nich ubezpečuje prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa o policajnej lojalite. Druhá citácia je z paragrafu 422 Trestného zákona.

Nemajte obavy, súvislosti hneď objasním. V sobotu 14. marca, v deň výročia vzniku slovenského štátu, Bratislava „hostila“ dve pouličné podujatia. Jedno verejne adorovalo vojnového zločinca Jozefa Tisa a jeho voči fašizmu lojálny režim. Druhé sa pokúsilo symbolicky tento pochod zablokovať a upozorniť na nebezpečenstvá z minulosti, ktorým otvára dvere dnes. Hádajte, kto mal voľnú cestu a organizátora ktorej akcie polícia za použitia donucovacích prostriedkov zatkla. Žiaľ, stačí hádať raz.

 

Pochod neonacistov mal „papiere“ v poriadku a jeho účastníci boli poslušní ako sa na „náckov“ patrí, takže sa mohol pokojne uskutočniť. Blokáda odporcov fašizmu bola síce tiež ohlásená, napokon však skončila nepriedušne uzavretá v jednej z ulíc starého mesta. Ako zámienka stačilo zopár horúcich hláv.

 

Na Slovensku zrejme nikdy nebude dosť informácií o hrôzach fašizmu. Aspoň sa tak zdá pri pohľade na konanie polície. Na jednej strane máme v Trestnom zákone jasne zadefinovanú propagáciu fašizmu ako protiprávne konanie, na druhej strane necháme jeho propagátorov slobodne pochodovať mestom s fašistickými „insígniami“ v rukách a heslami na perách.

Polícia zjavne nie je schopná (ochotná?) dostatočne vyargumentovať zrušenie pochodu neonacistov. To sa ešte so zaťatými zubami dá v kontexte všeobecnej dostupnosti práva na slobodu slova a zhromažďovania pochopiť. Čo sa pochopiť nedá je nekonanie polície priamo v uliciach. Ľudácke zástavy a osobu kňaza na fotografii v čele „oslavného sprievodu“ buď členovia policajného zboru nepoznajú alebo nepoznajú Trestný zákon. Tretia možnosť, totiž tá, že by s ideami neofašistického pochodu veliaci či radoví policajti súhlasili, by ich z radov ochrancov zákona mala okamžite diskvalifikovať.

Maslo na hlave však nesteká len po hlave polície. Je ním obliaty aj náš právny poriadok, rovnako ako postoje tých, ktorí ho tvoria. Slovenský parlament nie je schopný (ochotný?) vložiť do rúk policajtom nástroje v podobe jednoznačnej legislatívy, ktorá by podobné xenofóbne pochody umožnila zrušiť.

Postoj Slovenskej republiky musí byť voči neonacistickým akciám nekompromisne odmietavý. Veď to jej obyvateľov – mužov, ženy, deti, celé rodiny – fašistický režim vraždil a nivočil! Do kedy to ešte bude treba opakovať? Až kým si lekciu z fašizmu nezopakujeme?