Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvý zo siedmich hriechov

11. 6. 2014
Ľudské práva parlament nezaujímajú. To je jediné možné vysvetlenie, prečo bola rokovacia sála NR SR počas nedávneho vystúpenia verejnej ochrankyne práv prázdna. A naopak – ľudské práva sú objektom poslaneckého záujmu v prípade ich okliešťovania. Stačí si pripomenúť nedávne ideologické prestriekanie Ústavy SR. 
 
Bolo „zážitkom“ sedieť na parlamentom balkóne v čase schválenia ústavného pohrebu práv LGBTI ľudí. Moji aktivistickí „kolegovia“ z Aliancie pre rodinu sa spolu s parlamentným klérom radovali ako malé deti pod vianočným stromčekom. Podarila sa im „dobrá“ vec. Pod zásterkou záujmu o dobro rodiny pochovali ešte nenarodené dieťa občianskej rovnosti. 
 
Aktivisti i poslanci v jednotnom šíku tlieskali novému ústavnému paškvilu, zabúdajúc, že v predošlom režime to boli oni, komu išlo o rovnosť. Dnes už je definitívne jasné, akú rovnosť mali na mysli. Žiada sa mi dodať, že ak je ich boh taký, ako o ňom hovoria, nebudú to mať „na druhom svete“ ľahké. Ale to už je vec ich svedomia, nie výkladu ateistky. 
 
Podľa jedného z prolife médií „pápež František spôsobil začiatkom mája rozruch, keď koncelebroval Svätú omšu s popredným homosexuálne aktivistickým kňazom.“ Dokonca mu pobozkal ruku. Na opačnom konci spektra podobných správ sa objavuje nemecká kampaň Gentlemani proti homofóbii, ktorá prostredníctvom fotiek bozkávajúcich sa heterosexuálnych mužov, nemeckých celebrít, pripomína, že láska a rovnosť sú tie skutočné hodnoty.
 
Europoslanec Michael Cashman zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente, ktorej členmi sú aj poslanci vládneho Smeru-SD vyhlásil, že zatiaľ čo v mnohých krajinách sú sociálni demokrati určujúcou silou pri presadzovaní rovnosti pre všetkých, na Slovensku sa Smer rozhodol spolupracovať so zarytými konzervatívcami. „Je to potupné a mali by sa hanbiť za pošliapanie práve tých hodnôt, ktoré tvrdia, že zastávajú." Počkajme si, či to bude stačiť na pozastavenie členstva Smeru v skupine.
 
Poďme na to ešte z inej strany a pomôžme si titulkami z novín. Pracovníkom školstva ostatnú tabuľkové platy pod hranicou minimálnej mzdy. Zlaté padáky v štátnych firmách zostanú. Novela zakazujúca parkovné pred nemocnicami v parlamente neprešla. Smer zamietol opozičný balíček zákonov na pomoc mladým. A tak podobne...
 
Pápež dáva jasne najavo svoj ústretový postoj voči gejom a lesbám. Rovnako tak slovenská ombudsmanka, špičky európskej politiky vrátane európskych socialistov, diplomacie mnohých krajín na Slovensku, mimovládne organizácie združené v iniciatíve Slovensko pre všetkých...
 
Dlhý je zoznam ľudí a inštitúcií dobrej vôle a otvorenej mysle, podporujúcich právo na rovnosť (nielen) pred zákonom. Vzťah parlamentu k rodine sme si v skratke tiež vyjasnili. Čomu alebo komu to teda poslanci a poslankyne NR SR a ľudia z Aliancie za rodinu tlieskali? Najskôr sebe. 
 
Slovensko očividne na svoju ponovembrovú slobodu nedorástlo. Nenávisť a lož víťazí nad láskou a pravdou na celej čiare. Azda len do času.