Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spravodajský stroj času

4. 12. 2014

Naša jediná spravodajská televízia si 1. decembra splnila svoju „povinnú“ jazdu, keď odvysielala príspevok s názvom 1. december je Svetovým dňom boja proti AIDS. Časť šotu sa nijako neodlišovala od príspevkov ostatných médií. Aby nás na konci nenechal na pochybách o tom, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

„Celý svet si dnes pripomína Svetový deň boja proti AIDS. Jeho ústredným motívom je zvyšovanie informovanosti a ostražitosti v súvislosti s vírusom HIV a ochorením AIDS.“ Áno, presne o toto ide. Po štandardnom vstupe do témy sme si vypočuli štatistiky, dozvedeli sme sa, kde sa vírus šíri najviac a že u nás sa mu, našťastie, príliš nedarí, nazreli sme do nemocníc tretieho sveta. Stále všetko v rámci normy bežnej správy.

Od dobrovoľníkov Červeného kríža sme sa ešte dozvedeli o vzdelávaní predovšetkým mladých ľudí. Jeden z dobrovoľníkov tiež definoval zásadný informačný problém: „S témou je spojených mnoho mýtov, ktoré sa snažíme vyvracať.“ Výborne. Udržať príspevok v tejto rovine úplne stačilo. Ale nie.

V závere redaktorka zrejme aktivovala stroj času, pretože sme sa – čo do obsahu správy – odrazu ocitli v prvej polovici 90-tych rokov minulého storočia. Celú svoju prácu k téme tak zahodila do smetí a spolu so svojim „odborníkom“ potvrdila, ako veľmi je pravdivé informovanie a odmýtizovanie problematiky HIV/AIDS potrebné. Za zamyslenie stojí aj samotný výber lekára, ktorého meno ani relevancia k téme sa v titulkoch neobjavili.

Čo teda na konci šotu odznelo, že mi stálo zato mu venovať „svoj štvrtok“? Redaktorka uviedla záverečný vstup lekára slovami: „V skutočnosti sú iba tri spôsoby, ako sa vírusom môžeme nakaziť." A neznámy hrdina lekárskeho stavu "citlivo" a „vedecky“ pokračoval: "Rizikový sex, samozrejme, nejakí tí homosexuáli, intravenózni narkomani."

 

Takže už máme jasno. Homosexuáli a narkomani sú „spôsob“ prenosu vírusu. Nejedná sa teda o rizikové správanie ľudí v ich pohlavnom živote a pri manipulácii s injekciami. Nejde tu o možný prenos v zdravotníckych zariadeniach. Nejde ani o pravdivé informácie. Ide iba o podporu mýtov o nezodpovedných homosexuáloch, veď referendum je na spadnutie.

Doktora, ktorý na svojom blogu o sebe píše, že je „obvoďák, všeobecný praktik, pechota medicíny, pešiak,“ internetová komunita ľahko identifikovala a zasadila ho do prostredia nemocnice, spadajúcej pod katolícku cirkev. Náhoda?

Aby som uviedla veci na pravú mieru. Nájsť relevantné informácie o skutočných spôsoboch vírusu HIV mi trvalo asi 30 sekúnd. Výsledok? „V praxi dochádza k štyrom spôsobom prenosu: pohlavným stykom, požičiavaním injekčných striekačiek alebo ihiel a ďalších predmetov, pri krvných transfúziách a injekčnom podávaní krvných derivátov a z infikovanej matky na plod.“


Informácie som čerpala z webovej stránky Hivpomoc.sk rovnomenného občianskeho združenia. Jeho krédo by mohlo byť aj krédom médií: "Venovať svoj čas ľuďom a šíriť osvetu, pretože každý ľudský život stojí za záchranu. Každý človek si zaslúži úctu a uznanie."