Jdi na obsah Jdi na menu
 


Súďte ľudí, nie psov

27. 9. 2012

Dvanásťročné dievča Viky viac rozumie téme takzvaných bojových psov ako jeden dospelý minister. Na webovej stránke Psickari.sk píše: „Mám síce len 12 a hovorte si, že tomu nerozumiem, ale ja tomu rozumiem - a veľmi dobre. Pretože som odjakživa psíčkarka, poviem vám to takto: nečudujte sa, že psy sú agresívne, keď sú priviazané na reťazi! Všetko je to len o tom, ako si pán psa vychová. Dajme tomu pitbull je síce bojového plemena, ale keď sa dobre vychová, nemá prečo byť agresívny! Súďte ľudí, ktorí si zaobstarajú psa, a nevedia sa oňho starať. Samotné psy za nič nemôžu!“

K slovám Viki už netreba nič ďalšie dodať. Ale keďže osadenstvo budovy pod Bratislavským hradom, zdravo živené aj daňami milovníkov a milovníčok psov, má občas pomalšie zapaľovanie, pripojím svoj apel na zdravý rozum aj ja. Lebo veď aj taký človek-poslanec iste chápe pravdu odvekú, že nielen šaty, ale aj používanie rozumu robí človeka. A že pes je obrazom svojho „pána“, o tom azda nepochybuje ani sám minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Zdá sa, že minister, ako sa to už politikom stáva, opäť viac načúva väčšinovému vox populi ako ľuďom, ktorých je možno menej, ale ktorí téme skutočne rozumejú. Rozumejú z jediného titulu – že sa ňou roky zaoberajú, študujú ju, psov skutočne vychovávajú, chápu zákonitosti ich chovania, poznajú „nástrahy“ psích pováh. A zdôrazňujú to isté, čo Viky.

Nezávisle od emócií – od prirodzeného súcitu s napadnutými obeťami i lásky ku psom – je snaha zamedziť útokom psov určite správna. A ak to nejde inak, hoci aj reštriktívnymi opatreniami. Ide len o to, akými a na koho sa zamerajú. Prečo sa obeťami zákona majú stať psy, mimochodom vybrané podľa dosť nezmyselného kľúča, nie je celkom jasné. V tomto kontexte je navrhovaný zákon o držaní psov, ktorý chce vybrané rasy zakázať a ďalším sprísniť chov, prenesene povedané „rasistický“. Ako inak charakterizovať normu, odsudzujúcu na základe rasy jedincov, ktorí síce nikdy nič nespáchali, ale vzťahuje sa na nich kolektívna vina? Snáď už len slovom zlá. V duchu navrhnutého zákona by štát mohol zakázať napríklad konzumáciu alkoholu – pretože pod domáce násilie sa podpisuje často práve ten.

Rovnako ako je to s inými nedostatkovými komoditami na oficiálnom trhu, je isté, že zlým zákonom sa štát systémovo podpíše pod vznik nelegálnych (a nekontrolovateľných) chovov. A trpieť budú predovšetkým psy, pretože budú držané ich množiteľmi tajne, pravdepodobne v otrasných podmienkach. Ale to je zrejme zákonodarcovi jedno. Veď pes je podľa našej legislatívy iba majetok – a už to je čistý nezmysel. Pes je v prvom rade cítiaca živá bytosť. A hneď potom je našim najlepším priateľom. Majme teda na pamäti, že priateľstvo je obojsmerný rovnocenný vzťah a že jediná rozumná cesta, ako dostať problematické chovanie psov pod kontrolu je zamerať sa na problematické chovanie ich ľudí. A ešte jedna vec je istá. Ak bude chcieť niekto vlastniť „bojového“ psa, vychová si ho z plemena, ktoré nebude figurovať na zozname. Napríklad z rotvailera. Alebo z čivavy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář