Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tam vonku na mraze

Onedlho sa pre väčšinu takzvaného civilizovaného sveta začne medzinárodný sviatok športu. Najbližšia zimná Olympiáda sa uskutoční v krajine, ktorá, ako sa zdá, nejaví prílišný záujem nájsť skutočného objednávateľa vraždy pre Kremeľ nepohodlnej novinárky Anny Politkovskej. 

 

Pochodeň mierových myšlienok o pár dní vzplanie tam, kde platí zákon o zákaze propagácie „netradičnej“ sexuálnej orientácie, norma, ktorá vedie k násiliu ešte brutálnejšiemu a fatálnejšiemu, aké nám predvádza „klub slušných kartárov“ z Nitry. 

Olympionici z celého sveta sa zídu v štáte, ktorý donedávna väznil občianskych aktivistov a aktivistky z Greenpeace. Ľuďom, ktorí poukázali na drancovanie prírody Arktídy kvôli ruskej ťažbe ropy hrozil podobný „flaster“, aký „vyfasovali“ ženy z Pussy Riot. Našťastie pre nich, blíži sa Soči.

Vyťahovať z klobúka, čo všetko robí z „demokratického“ Ruska krajinu, ktorá si ani náhodou nezasluhuje získať usporiadateľstvo Olympijských hier, by trvalo ešte dlho. To, že sa v Rusku najbližšie zimné hry uskutočnia, vypovedá buď o gumovom hodnotovom rebríčku samotného olympijského hnutia, alebo o snahe presadzovať hodnoty hnutia práve v krajinách, kde sa so svojimi „nepohodlnými“ establišment príliš nemazná. 

Nie je teda nič čudné na tom, ak si rôzni ľudia vysvetľujú olympijské myšlienky rôzne, hoci na papieri vyznievajú jednoznačne. Kto presadzuje idey olympizmu, mal by „konať proti akejkoľvek forme diskriminácie zasahujúcej do olympijského hnutia,“ či „postaviť sa proti politickému a komerčnému zneužívaniu športu a športovcov.“ Ako to urobí, to už zásady olympizmu neriešia.

Medzinárodná organizácia spisovateľov PEN, založená v roku 1921 v Londýne, spustila kampaň Out in the Cold (umlčaní, vylúčení, vyhodení na mráz), ktorá upozorňuje „na drastické obmedzenie slobody prejavu“ v Rusku. PEN klub vyzýva svojich členov a priaznivcov, aby volali po zrušení zákonov, ktoré zasahujú do samotných základov demokratického štátu a naliehavo žiada orgány Ruskej federácie, aby plne rešpektovali základné právo na slobodu prejavu. 

 Stanovisko niektorých členov a členiek Slovenského centra PEN ku kampani ma však poriadne zarazilo: „Sme presvedčení, že myšlienka Olympijských hier je založená na rešpektovaní rozdielnych názorov, spoločenských systémov, kultúr a etník. Práve športovci svojimi mimoriadnymi výkonmi dokážu prekračovať bariéry nenávisti a xenofóbie v mene ľudskosti. Uvedomujeme si, že už niekoľkokrát v histórii sa Olympijské hry stali priestorom politického boja a preto sa dolu podpísaní členovia Slovenského centra PEN nepripoja ku kampani Out in the Cold.“ 

Dobre čítam? Nepripoja? Komu, ak nie ľuďom od pera, nota bene z kedysi totalitného štátu, by najviac malo záležať na slobode prejavu? XI. letné olympijské hry sa konali od 1. do 16. augusta 1936 v nemeckom Berlíne. Adolf Hitler odmietol podať ruku víťazovi trojskoku Jessemu Owensovi preto, lebo bol „čierny“. Áno, Olympijské hry boli priestorom propagandy a politického boja. Len boli?