Jdi na obsah Jdi na menu
 


Televízne Dvojky

27. 3. 2013
Slovenské komerčné televízie už dávno rezignovali na divácku cieľovú skupinu, do ktorej sa počítam aj ja. Teda na ľudí, ktorí apriori neodmietajú čo len vlastniť televízny prijímač, naopak, pustia si ho radi, ale netúžia po farmárskom, panelákovom, rytmusáckom či rasistickom vymývaní mozgov. A už vôbec nie po negatívnej energii, ktorá z takejto televízie striehne na každom kroku, hoci sa s typickou žoviálnosťou tvári ako výkvet veselej mysle.
 
S kvapkou zúfalstva nad inteligenčným i emočným kvocientom slovenskej diváckej obce sa však ignorantský postoj komerčných televízií k „stravníkom“ (napríklad takej) českej Dvojky dá pochopiť. Biznis je biznis, reklamný koláč miesený píplmetrami nepustí. Čo je príčina a čo dôsledok tvorby a vysielania bezduchých programov, či prirodzená národná prostoduchosť alebo zámerná mediálna manipulácia národa smerom k „prirodzenej“ prostoduchosti, po tom nech pátrajú odborníci. Ja sa medzitým nenápadne presuniem do RTVS.
 
Za posledných niekoľko mesiacov sa slovenský verejnoprávny okruh konečne dôslednejšie popasoval s uchopením pojmu verejnoprávnosť. Ten je u nás ešte stále viac zneužívaným ako v prospech (aj menšinového) diváka využívaným slovom. Vysielanie Dvojky, a sem tam už aj Jednotky, začína nadobúdať rozmer toho, čo si väčšina z nás predstavuje pod vysielaním verejnej služby. K videniu sú kvalitné dokumenty, dramaturgia sa nebojí kontroverzných tém investigatívnych žurnalistov a žurnalistiek, siaha po historických témach, vysiela kinematografické skvosty bez litrov kečupu, hrabe sa v archívoch. 
 
Pri dokumentoch ako je ten o otrasných praktikách firmy Monsanto, giganta zneužívania GMO, sa až tají dych pri konšpiračnej otázke, čo hrozí ľuďom, ktorí tento druh dokumentov tvoria a vysielajú. A na druhej strane tej istej – kvalitnej - vysielacej mince sa diváčka/divák teší, že máme na Slovensku neuveriteľne zaujímavé ženy, ktoré sa svojou inakosťou (našťastie pre nich aj pre nás) tak vymykajú „normálu“, až sa stávajú nesmierne inšpiratívne. Dokumentárne filmy troch tvorkýň s titulom Iné ženy sú perlou, ktorou by sa pokojne mohla pýšiť akákoľvek dobrá televízia. A mohla by som pokračovať.
 
Môj zámer konečne RTVS oceniť spokojným slovom ale opäť narušila zabehaná, mačisticky arogantná, „klasika“, ktorá sa traduje už desaťročia a ktorá za tie roky zjavne nikomu neprekáža. Zmena vysielania. Do  uvedenia investigatívneho dokumentu tento týždeň opäť bez výstrahy zasiahla svalnatá ruka, či v tomto prípade svalnatá noha trhu. Chlapi si môžu ísť otvoriť pivo, na Dvojke ide futbal. A kto sa tešil na plánovaný program, jeho šťastie, môže si nájsť hodnotnejší spôsob trávenia voľného času, ako je bohapusté vysedávanie pred televíznou obrazovkou.
 
Ak som mala v posledných týždňoch pocit, že deštrukčný vplyv drzej športovej redakcie na spoľahlivosť programového plánu RTVS slabne, zmýlila som sa. A opäť som prepla na českú Dvojku. Tam svoj program totiž vždy spoľahlivo nájdem.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Futbal

Miloš,28. 3. 2013 13:01

Tak prepáčte pani Fábry, že si aspon čiastočne STV plní svoju verejnoprávnu povinnosť tým že vysiela aspon časť zápasov slovenskej reprezentácie.Kvôli čomu si myslíte že platíme tie koncesionárske poplatky? Nemajú náhodu dávať prenoz z vašich dúhových pochodov?

Re: Futbal

HF,28. 3. 2013 15:11

Milos, mozno ste si cez tu svoju antiduhovu zaujatost nevsimli, ze clanok je o niecom inom. Nie je o tom, ze by mi vadil ten futbal, ale to ze STV pravidelne meni program, a zvlastne, ze takmer vzdy kvoli futbalu (a ze sa na STV neda spolahnut v ramci planovaneho vysielania). To nie je prave fer pristup aj k inym povinnym koncesionarom, co myslite? Ale kedze mate, ako sa zda, duhovu tmu pred ocami, lebo inak by ste to sem netahali, tak ani neratam s tym, ze by ste chceli pocut nejaky argument, len ste sa chceli do mna obut kvoli tomu, ze som lesba. Dufam, ze vas to bavilo a ze ste si to uzili. Aj vam pekne sviatky;).