Jdi na obsah Jdi na menu
 


To najvýrečnejšie mlčanie

„Francúzsko je kolískou slobody, rovnosti a bratstva, a preto vyjadrujem úprimnú ľútosť nad desiatkami mŕtvych, ktorí zahynuli pri útokoch,“ uviedol predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini vo svojom vyhlásení po vražedných teroristických útokoch v Paríži z novembra 2015.

Predseda vlády Robert Fico vtedy v rámci predvolebných tančekov dokonca zvolal Bezpečnostnú radu SR, ktorá rozhodla o prijatí viacerých bezpečnostných opatrení. K celosvetovej spolupatričnosti s Francúzskom sa pripojilo aj Slovensko; vo francúzskych farbách zažiaril aj Bratislavský hrad.

Výsledok môjho včerajšieho vyhľadávania na webe Úradu vlády SR s jediným kľúčovým slovom „Orlando“ ma neprekvapil, napriek tomu ma zaskočil: „Neboli nájdené žiadne záznamy.“ Žiadne oficiálne vyhlásenie, žiadna sústrasť, iba prázdna stránka. Pritom jediný rozdiel oproti strašnej tragédii, ktorá sa odohrala 12. júna vo floridskom Orlande v porovnaní s útokmi v Paríži, boli jeho obete. Väčšina z nich bola súčasťou LGBT komunity. Že išlo predovšetkým o nevinných ľudí, podobne ako v Paríži, našim vládnym „špičkám“ s výnimkou prezidenta Andreja Kisku zrejme uniklo.

Pripomeniem, že minulý týždeň v noci zo soboty na nedeľu zastrelil 29-ročný Omar Mateen v nočnom gay klube Pulse 49 ľudí a ďalších 53 zranil. Americký prezident Barack Obama dnes navštívi Orlando, aby si uctil obete aj pozostalých priamo na mieste tragédie.

Jeho slová, prednesené bezprostredne po najhoršom útoku na civilistov po 11. septembri 2001, hovoria za všetko: „Útok na ktoréhokoľvek Američana, nezávisle od jeho rasy, etnicity, náboženstva či sexuálnej orientácie, je útokom na nás všetkých.“ Dodávam, že je aj útokom na hodnoty, ktoré by mali byť svätým grálom každého človeka: na lásku, na rovnosť a na vzájomný ničím nepodmienený rešpekt.

A áno, sú možné aj iné reakcie ako tie vrelé americké, francúzske, austrálske, anglické, nemecké... Dokonca iné ako tie naše „nijaké“. „Demokratické“ Rusko opäť zašlo ešte o kus ďalej. Dvojicu mužov, ktorí sa pokúsili položiť kvety a ručne vyrobený letáčik s nápisom Láska zvíťazí k improvizovanému pietnemu miestu obetiam z Orlanda, polícia zatkla a odviedla na výsluch. Čo si čo majú dovoľovať propagovať homosexualitu, keď to zákon zakazuje! Ale aby som bola spravodlivá, ešte aj Kremeľ reagoval kondolenciou, v ktorej prezident Putin označil útok za „barbarský akt“.

Mlčanie našej vládnucej „elity“ naznačuje, že sa Slovensko nebezpečne rýchlo vzďaľuje proklamovanej kresťanskej láske i krajinám, kde – hoci samy majú občas maslo na hlave – zatiaľ stále prevláda snaha stáť na strane práva ľudí na celkom obyčajný dobrý a pokojný život pre všetkých bez rozdielu.

Dnes skoro ráno som si na sociálnej sieti prečítala správu od jedného zo svojich priateľov: „Dvakrát za päť dní ma v centre mesta zbili, dnes s prívlastkom buzerant; tentokrát mám „iba“ zlomený zub a roztrhnuté tričko. Dobrú noc, Slovensko.“

Má byť naozaj nenávisť, násilie a strach výsledkom toho, čo robíte pre ľudí, pán premiér?