Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trošičku to preháňajú

4. 6. 2014

Na slovenskom trhu s časopismi sa opakovane objavujú nové tituly. Niektoré prežijú, iné nie; povestná ruka trhu tu zasahuje závratným tempom. Slovensku už roky chýba seriózny politicko-spoločenský týždenník bez klebiet a celebrít. Až to budí zdanie, že naša kultúrnosť a záujem o dianie okolo seba nedovidí ďalej ako k poháriku smutnej českej speváčky. Dopady tejto diery na trhu môžu mať (respektíve už majú) ďalekosiahle následky.

Politická a sociálna bieda, v ktorej sa nachádza Slovensko, produkuje zúfalcov, hľadajúcich čokoľvek, čo by prinieslo úľavu ich frustrovanej sklamanej duši. Presne spomedzi nich sa regrutujú ľudia, ktorí si nevedno od koho a pre koho žiadajú „naspäť svoju krajinu“. A tiež vydavatelia i konzumenti obsahu, aký sme nedávno mali možnosť čítať v „propagandistickom vestníku“ Náš kraj banskobystrického župana. 


Adorácia prezidenta vojnového „slovákštátu“ v kontexte s pochlebovaním županovi bola v krajskom časopise tak okato profašistická, že vyvolala nielen vlnu odporu obyvateľov kedysi povstaleckého kraja, ale aj poslanecké stop vydávaniu „vestníka“. Zaoberala sa ním dokonca prokuratúra i polícia s podozrením na spáchanie trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. A hoci polícia tvrdí, že Náš kraj bol v poriadku, slovenská ombudsmanka si myslí opak. Aké typické!

Ale naspäť k meritu veci. Na pultoch novinových stánkov a prekvapujúco aj v niektorých kníhkupectvách je k dispozícii nový druh časopisov. Obsah týchto periodík sa dá charakterizovať ich vlastným mesiášskym zvolaním: „Tak toto v mainstreame nenájdete!“ A ja len dodávam, že našťastie.

Jeden z titulov, názvom nápadne pripomínajúcim názov ústredného tlačového orgánu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, prináša tému pod titulom Hitler, spasiteľ ľudu? A hoci na konci visí alibistický otáznik, samotný text článku nikoho nenecháva na pochybách, čo si o tom celom autor (a jeho vydavateľ) myslí. Na to, aby ste si urobili obraz (a aby sa vám obrátil žalúdok) stačí odcitovať pár slov: „Áno, časom to Hitler so svojou pomstychtivosťou trošičku prehnal, ale treba sa na to pozrieť aj z druhej strany mince - nezačalo to bez dôvodu.“

Nechcem napomáhať šíreniu tohto druhu šialených médií, preto ich nemenujem. Kto po nich túži, nájde si ich sám. A ak má čo len najmenšiu snahu nebyť na tomto karnevale za ovcu, použije vlastný mozog, nájde si aj ďalšie zdroje (tých vedeckých historických je nepreberné množstvo) a urobí si vlastné závery.

Ak si potenciálny čitateľ taký časopis kúpi zas a znova, je načase sa pýtať, kde nie súdruhovia z NDR urobili chybu, ale kde ju urobili súčasní politici a ďalší hlavní hráči verejného života. Lebo niekde sa chyba musela stať. Inak by sme predsa nemohli milovať vodcov, ktorí zničili celé rodiny a milióny „nepohodlných“ ľudí obrali o dôstojnosť, o ľudské práva, o život. Majme na pamäti, že história sa pre nepoučených rada opakuje. A niekto tu už zase vyrába nepohodlných...