Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vivisekcia – nočná mora

22. 8. 2013

"Cit k zvieratám a súcit s nimi súvisí natoľko s dobrotou charakteru, že sa dá takmer s úplnou istotou tvrdiť, že kto sa chová k zvieratám surovo a hrubo, nemôže byť dobrým človekom.“ 

Slová nemeckého filozofa Arthura Schoppenhauera v nejakej obmene napadnú hádam každému človeku, ktorý sa v poslednom čase dostal prostredníctvom sociálnych sietí k európskej kampani Stop vivisekcii. A k fotografiám, ktoré kampaň sprevádzajú.

Na obrázkoch je opička, priviazaná k „operačnému“ stolu. S kolíkom v ústach. Opička kričiaci bolesťou. Jej oči naplnené hrôzou a nepochopením. Nad ňou sa skláňajú „lekári“. „Vedci“. Nie, nie preto, aby mu pomohli od bolesti. Naopak. To, čo títo ľudia robia živej cítiacej bytosti je nepochopiteľné. Zvrátené. Strašné. V mene vedy a pokroku robia pokusy na zvieratách bez použitia narkózy! Zúfalé obrázky, na ktoré sa nedá ani naplno pozrieť. Nieto ešte činnosti z fotografií vykonávať.

Článok 13 Zmluvy o fungovaní Európskej únie uvádza: „Pri formulovaní a vykonávaní politiky Únie v oblasti poľnohospodárstva, rybného hospodárstva, dopravy, vnútorného trhu, výskumu a technologického rozvoja a kozmického priestoru berie Únia a členské štáty maximálny ohľad na požiadavky blaha zvierat ako cítiacich bytostí.“ 

Článok ešte pokračuje, ale to podstatné je už povedané. Aj „pomazaný“ výskum pre blaho človeka sa musí prispôsobiť konečne na papier položenej pravde, ktorú veky vekov ovládajú všetci milovníci zvierat. A to, že aj zvieratá cítia. V tomto prípade príšernú fyzickú bolesť. Rovnako ako by sme ju cítili my.

A čo to presne vivisekcia je? Je to chirurgický zákrok vykonávaný na živom organizme - bez použitia narkózy - na štúdium fyziologických a patologických procesov. Alebo inak legálne mučenie zvierat pri ich plnom vedomí. Mučenie, ktoré treba bezpodmienečne zastaviť. Ani vedecký pokrok predsa nemôže byť ospravedlnením neznesiteľného utrpenia živého tvora.

Reakcia na článok 13 Zmluvy v kontexte kontroverznej smernice Európskeho parlamentu o ochrane zvierat používaných na vedecké účely na seba nedala (našťastie) dlho čakať. Európska iniciatíva Stop vivisekcii na webovej stránke stopvivisection.eu vyzýva Európsku komisiu, aby zakázala pokusy na zvieratách, a naopak sa zamerala na využitie nových technológií, ktoré reflektujú špecifiká ľudského organizmu. A samozrejme, vyzýva obyvateľov Európskej únie, aby túto iniciatívu podporili.

Koordinátorka iniciatívy na Slovensku Martina Karlíková si so smútkom v hlase povzdychla: „Ľudia plačú nad osudmi túlavých psíkov či mačiek, ale keď môžu niečo reálne, navyše pomerne jednoducho urobiť, príliš sa do toho nehrnú“. 

Počet potrebných európskych podpisov je jeden milión, z toho zo Slovenska ich musí byť aspoň 9750. K dnešnému dňu ich je ich 2.649 (26 %). Celkovo už petíciu podpísalo viac ako 552 tisíc Európaniek a Európanov (55,22 %). Do konca kampane ostáva 70 dní. Máme čo robiť! Lebo ako povedal anglický spisovateľ Henry Fielding, nič nerobí človeka ľudskejším ako láska k zvieratám.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ty zviera katolícke

lubica,11. 3. 2015 13:18

si totálna chudera polutovania hodna to ja nechapem ako mozete zit vy sama zo sebou. to ze je niekto lesba tým komu ubližuje? koho dovedie do neštastia? a čo je nepravdivé na rečiach o týraní zvierat ktoré je realne nie vymyslene ako ten vaš boh? a ako ten vaš komentar a to čo je v nom napisane vlastne suvisi s temou článku?
Lebo ja mám taký pocit že ty zlatinko si si asi pomilila tuto stránku s inou s takou ktora rieši homofobiu a transfobiu a nie tyranie zvierat! si len obyčajná chudera a odpad, je mi z teba zle na vracanie!

Zvieratá

Zviera,16. 9. 2013 14:46

Keď sme už u tých zvierat ráčte sa prosím zaoberať ako to funguje u nich - či ich Pán Boh stvoril homo alebo hetero, či si oni mohli vybrať atď...Pán nás stvoril, aby nás učil láske, obetavosti a múdrosti...hlboko vás ľutujem pretože musíte byť veľmi nešťastný tvor...je mi ľúto i zvieratiek no oveľa viac ľutujem hladujúce a nešťastné deti, ľudí, ktorí trpia vojnami a nepokojami mocných a ktorých vôbec nezaujíma aké majú pohlavie, majú totiž problém s obyčajným prežitím - takíto by si zaslúžili vašu pozornosť aj finančné prostriedky, ktoré sa im vami odsúdená Katolícka cirkev snaží zabezpečiť po všetkých kútoch sveta...Môj brat je katolícky kňaz, druhý brat misionár(viem preto o čom hovorím) a je mi ťažko pri srdci, že môžete žiť sama so sebou...Boh nech Vám je milostivý za všetky škody, ktoré napáchate svojimi nezmyselnými a nepravdivými rečami...koľko ľudí dovediete do nešťastia...Nevedeli ste si nájsť miesto ako žena, ale by ženou je nádherné a to možno neviete, neviete, že aj utrpenie má svoje miesto v živote... inak by som ja ako žena nemohla pocítiť pri bolestivom pôrode pocit maximálneho šťastia z narodenia mojej dcéry. Vy zrejme nikdy nepoznáte takéto pocity...pozrite sa okolo seba na postihnutých ľudí ako je Nick Vujičič či sú nešťastní tak ako ich Pán stvoril...vedeli sa totiž postaviť k životu správne. Buďte odvážna a hľadajte pravú múdrosť života...ešte máte čas...

Re: Zvieratá

Laci,17. 10. 2013 13:10

Tý ako sem trepeš svojho imaginárneho kamaráta "boha" tento článok stráca akúkoľvek relevantnosť a začína byť na smiech... som maximálne proti vivisekcii, ale láskavo sem nepleť hlúposti o tom čo nás učil "pán" a k čomu nás "stvoril". Nás učí a stvorila jedine evolúcia!

Re: Re: Zvieratá

Laci,17. 10. 2013 13:11

* Tým

Som proti

Higginsova Annamaria,28. 8. 2013 23:28

Som proti zneuzivaniu a ublizovaniu zvierat vo vyskume i mimo neho.

Týranie zvierat

Tamara Archlebová,22. 8. 2013 23:08

Nič neospravedlňuje týranie zvierat.

Nocna mora

Martinkova Beata,22. 8. 2013 20:01

Nenechajme zvieratka trpiet.

Kleinova

Daniela,22. 8. 2013 19:56

Preosim, zastavte to tyranie zvierat....