Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zábava za volantom

Dopredu avizujem, že na podnet, ktorý som nedávno poslala Rade pre reklamu, som dostala zamietavú odpoveď. Pri behaní po Karlovej Vsi ma prekvapil pro-alkoholický bilbord jedného z malých nemenovaných súkromných rádií. A teraz nedávno som sa dozvedela, že jeho odkaz je v poriadku.
 
Na bielom podklade v hornej časti bilbordu udiera do očí nápis: "Je správne, že za volantom nepijete. Ale viac by ste sa na nás bavili." A potom už len číslo frekvencie, na ktorom stanica vysiela a logo spolu so sloganom rádia. Plagátik je to naozaj triezvy. Jednoduchý. Aby text vynikol.
 
Po prečítaní nápisu mi viac ako dobrá zábava po poháriku dvoch defilovali pred vnútorným zrakom drobné kríže pri cestách. Po predýchaní behu a dobrého „fóru“ som si sadla k počítaču a poslala Rade pre reklamu fotografiu bilbordu s komentárom, že z môjho pohľadu rádio priamo nabáda k pitiu alkoholu za volantom. 
 
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu k môjmu podnetu vydala nález, že bilbord nie je v rozpore s ustanoveniami Etického kódexu reklamnej praxe. Komisia teda prijala za svoje stanovisko rádia, že cieľom tejto reklamnej kampane je šíriť dobrú náladu aj mimo éteru rádia, pre ktoré je – podľa slov zadávateľa reklamy – charakteristická práve odlišnosť od konkurencie. Ide v nej výhradne o snahu „zaujať pomocou humoru potenciálnu skupinu bystrých a vnímavých poslucháčov.“ Uznávam; pre tento druh humoru nie som dostatočne bystrá.
 
V liste, ktorý som dostala od predsedníčky komisie Jarmily Grujbárovej, sa píše, že síce reklama nesmie prezentovať alebo naznačovať nadmernú konzumáciu alkoholických nápojov, ale „v danom prípade sa komisia nedomnieva, že reklamný text jednoznačne prezentuje spotrebu alkoholu, či vyjadruje súhlas s jeho konzumáciou, prípadne nabáda k jeho pitiu.“ Slogan na bilborde vraj iba využíva tolerovateľnú mieru reklamného nadsadenia a obozretný konzument reklamy ju nebude brať doslovne. 
 
Áno, je dosť pravdepodobné, že si vodič po prejazde okolo bilbordu nezbehne na najbližšiu pumpu kúpiť „ploskačku“. Komisia aj rádio sa v tomto bode zrejme nemýlia. Dúfajme. V praxi sa teda azda nestane nič, čo by ohrozilo len na základe „vtipného“ sloganu cestnú premávku či životy jej účastníkov. Napriek tomu sa domnievam, že práve eticky reklama jednoducho v poriadku nie je. 
 
Na Slovensku platí nulová tolerancia výšky hladiny alkoholu, to znamená, že v žiadnom zákone ani inom v právnom predpise nie je uvedená akákoľvek tolerancia výšky hladiny alkoholu u vodičov motorových vozidiel. V čase silnejúceho tlaku na aktívne znižovanie nehodovosti (a pokút za jazdenie za volantom pod vplyvom alkoholu) mi preto spustenie takejto voči alkoholu „tolerantnej“ reklamnej kampane pripadá ako podprahový podraz voči snahám štátu, aby vodiči nesadali do áut s „kučeravými“ očami, ako aj voči tým, pre ktorých je alkohol osobným problémom číslo jeden. 
 
V oboch prípadoch je to problém zásadný a nejde v ňom o nič menej ako o život. A ten treba chrániť aj po narodení, nielen pred (ale to už je - zdanlivo - iná téma).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář