Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelené balóny šťastia

20. 8. 2011

Občianske združenie Želaj si plní želania deťom, ktoré sú ťažko choré. Plní sny tým deťom, ktorých život ohrozuje často nevyliečiteľná choroba a ktoré aj vďaka tejto mimovládnej organizácii, jej partnerom a darcom „môžu zažiť radosť zo splneného sna a spoznať silu nádeje a túžby“, píše o sebe združenie na svojom webe. Aby organizácia, ktorá vznikla pred piatimi rokmi, mala na plnenie detských snov finančné prostriedky, plánuje na sobotu 24. septembra 2011 už druhý ročník akcie s názvom Deň želaní. Minuloročná pozvánka poeticky vysvetlila: „Ponad tečúci Dunaj vznesú sa tisícky svietiacich lampiónov a podporia sny chorých detí. Pri púšťaní lampiónu si každý bude môcť v duchu priať svoj sen – a lampión by mu mal priniesť šťastie.“

Minuloročné Želaj si pritiahlo pozornosť tisícok ľudí. Mohli si kúpiť lampión šťastia, jeho kúpou prispieť k napĺňaniu snov detí a popritom tak trochu myslieť aj na seba. Silné emócie, ktoré podujatie a celú činnosť združenia sprevádzajú, čakajú na návštevníčky a návštevníkov aj tento rok. Zmenou oproti minulému roku však je, že sny k nebu nevynesú lampióny, ale balóniky. Veselé farebné balóny s lístočkom, na ktorom sa do výšav vznesú túžby veľké či malé s nádejou, že sa jedného dňa splnia.

Spoločné vypúšťanie lampiónov alebo balónov s cieľom prispieť na dobrú vec je veľmi efektné a populárne. Najmä plápolavo žiariace lampióny, vznášajúce sa potemnenou oblohou sú vskutku nielen modernou (a komerčne zaujímavou) záležitosťou, ale aj nakopením pozitívnej energie tých, ktorí/é ich vypúšťajú. Až potiaľto je to pekné, silné, dojímavé...

Na druhý deň ráno však okolitá krajina ponúkne aj inú realitu. Rovnako silnú, aj keď asi menej dojímavú. Po zemi, na stromoch, na elektrických vedeniach, v rieke sa povaľujú smutné zvyšky včerajšej radosti. Lampióny (ani balóny s papierikmi) sa, žiaľ, fyzicky nedostanú tam, kam spirituálne mieria. Vrátia sa na zem v podobe odpadkov, ktoré vyzbierať nie je v nikoho silách. Vietor ich roznesie a zaveje aj na miesta, kde organizátorská metlička a lopatka nestihnú doraziť.

Púšťanie lampiónov šťastia na viacerých miestach, nielen u nás, čelilo preto okrem dojatých reakcií aj kritike. Environmentálnej, ale aj bezpečnostnej. V českom Zlíne jeden z lampiónov spôsobil požiar budovy so škodou viac než 1,5 milióna korún. Existujú aj správy o prípadoch, kedy lampióny spôsobili dopravnú nehodu či ohrozovali leteckú prepravu. Zrejme aj pre takéto správy sa organizátorky Dňa želaní rozhodli tento rok pre balóny. Vziať do úvahy nebezpečenstvo aj na úkor atraktivity podujatia je naozaj chvályhodné. Zdravie životného prostredia, ktoré nepodlieha pôsobeniu zdravotníctva ani emóciám, nech sú akokoľvek pozitívne, však pomocnú ruku potrebuje tiež – a prechod od lampiónov k balónom asi príliš nezaznamená ani neocení. A pritom zdravá krajina je jedným z predpokladov zdravého života. Aj tých detí, pre ktoré v septembri vypustíme pestrofarebné balóniky. Možno na budúci rok si budeme môcť želať svoje tajné priania s niečím menej nezdravým v rukách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář